ایران و چین کمیته مشترک نفتی تشکیل می دهند

شمس الدین حسینی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزیر اقتصاد ایران می گوید طی پانزده سال گذشته مبادلات تجاری ایران و چین از چهارصد میلیون دلار به ۳۰میلیارد دلار رسیده است

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد و دارایی ایران گفته که ایران و چین کمیته مشترک نفتی تشکیل داده اند و هدف این کمیته سرعت بخشیدن به اجرای پروژه های نفتی و توسعه همکاری ها در حوزه انرژی است.

آقای حسینی که برای شرکت در اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین به پکن سفر کرده، به خبرگزاری دولتی ایران گفته که برای تشکیل کمیته مشترک نفت و گاز ایران و چین، یاداشت تفاهمی در اجلاس کمیسیون به امضا رسیده است.

در سالهای اخیر بعد از تحریم های بین المللی علیه ایران و قطع همکاری شرکت های بین المللی نفتی، دولت این کشور سعی کرده تا همکاری خود را با کشورهای آسیایی به خصوص شرکت های چینی گسترش دهد.

گزارشها نشان می دهد که چینی ها در سالهای اخیر نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار قرارداد نفتی با ایران امضا کرده اند که طرح های توسعه میدان های نفتی آزادگان شمالی و جنوبی، یادآوران، مسجد سلیمان، میادین گاز پارس شمالی و برخی از فازهای پارس جنوبی از جمله قراردادهای شرکت های چینی با ایران است.

در نمایشگاه امسال نفت، گاز و پتروشیمی تهران که هفته گذشته در تهران برگزار شد، نزدیک به ۱۷۰ شرکت چینی حضور داشتند که تقریبا یک سوم شرکت کنندگان خارجی را تشکیل می دادند.

بنابر آمارهای رسمی، در سال گذشته خورشیدی، ایران حدود ۱۲ میلیارد دلار نفت به چین صادر کرده است.

به گفته وزیر اقتصاد ایران "رشد شتابان همکاری های تجاری دو کشور سبب شده است که میزان مبادلات ایران و چین از ۴۰۰ میلیون دلار در سال ۱۹۹۴ میلادی به ۳۰ میلیارد دلار درسال گذشته میلادی برسد."

آقای حسینی ابراز امیدواری کرده که با برگزاری کمیسیون مشترک و همچنین حضور پر رنگ بخش خصوصی، حجم روابط دو کشور توسعه یابد.

در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین، بخش خصوصی نیز حضور دارد و اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین نیز حضور داشت. آقای عسگراولادی گفته که حجم مبادلات تجاری ایران و چین در پنج سال آینده به ۵۰ میلیارد دلار می رسد.

این عضو اتاق بازرگانی ایران گفته که "ما به پول و سرمایه چین نیاز نداریم چرا که پول به اندازه کافی در ایران وجود دارد ما به تکنولوژی و سهم بازار چین نیاز داریم."

مطالب مرتبط