چهار میلیون خودروی فرسوده در خیابانهای ایران

خودروهای فرسوده حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برنامه از رده خارج کردن خودروها در ایران از ده سال پیش شروع شده است

سازمان محیط زیست ایران می گوید که هنوز چهار میلیون خودروی فرسوده در خیابانهای ایران وجود دارد که نیمی از آن در تهران است.

بنابر گزارشی که محمد علی شاعری معاون محیط زیست ارائه کرده، تاکنون یک میلیون خودروی فرسوده از رده خارج شده و قرار است تا سه سال آینده دو میلیون یکصد هزار خودرو از شهرهای بزرگ خارج شود.

به گفته آقای شاعری، در برنامه پیش بینی شده است تا پنج سال کل خودروهای فرسوده از سطح خیابانهای کل کشور جمع آوری و از رده خارج شود.

برنامه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده به این شکل است که صاحبان خودروهای قدیمی و فرسوده خودروی خود را به مراکزی منتقل می کنند تا با نظارت پلیس از رده خارج شوند. در این طرح برای مالکان خودروها وام و کمک بلاعوض پیش بینی شده بود.

خودروهای فرسوده، خودروهایی هستند که سوخت زیادی مصرف می کنند و یکی از عوامل اصلی آلودگی به حساب می آیند.

این خودروها دستکم بیشتر از دو برابر حد استاندارد بنزین مصرف می کنند و آلودگی زیادی نیز ایجاد می کنند.

برای همین دولت می کوشد با از رده خارج کردن خودروهای فرسوده هم مصرف بنزین را کاهش دهد و هم از میزان آلودگی هوا بکاهد که معضل بزرگ شهرهایی نظیر تهران است.

دولت در سالهای اخیر برنامه های مختلفی را به اجرا گذاشته تا این خودروهای فرسوده را از خیابانها جمع آوری کند.

دو سال پیش دولت برنامه ای را به اجرا گذاشت تا مالکان خودروهای فرسوده را وادارد، خودروهایشان را به مراکز اسقاط خودرو تحویل دهند. محدودیت هایی نظیر باطل کردن کار سوخت و مشوق هایی نظیر پرداخت وام برای خرید خودروی جدید باعث شد تا مالکان خودروهای فرسوده تمایل بیشتری برای اسقاط خودروهایشان نشان دهند.

دولت دو روش را همزمان امتحان کرد اول این که در ازای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، مبالغی را به عنوان کمک بلاعوض به صاحبان این خودروها اختصاص داد و دوم این که اگر صاحبان خودروها می خواستند به جای خودروی فرسوده، خودروی نو بگیرند، به آنها وام می داد.

با این همه، گزارشها نشان می هد که طرح از رده خارج کردن خودروهای فرسوده پس از حدود ده سال سال، چندان موفقیت آمیز نبوده و تنها یک میلیون خودرو از رده خارج شده است و هنوز چهار میلیون خودروی فرسوده در خیابانهای کشور جولان می دهند.

مطالب مرتبط