آغاز ثبت نام متقاضیان جدید دریافت یارانه های نقدی در ایران

سایت ثبت نام یارانه نقدی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در این سایت اطلاعات اقتصادی خانوارها ثبت می شود و ثبت نام شدگان یارانه نقدی می گیرند

مرکز آمار ایران اعلام کرده که خانوارهای متقاضی دریافت یارانه از امروز چهارم اردیبهشت به مدت دو هفته فرصت دارند، ثبت نام کنند.

عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران گفته که خانوارها با مراجعه به سایت yaraneh.amar.org.ir اطلاعات اقتصادی خانوار خود را بررسی و در صورت نیاز اصلاح کنند.

رئیس مرکز آمار گفته که "تحولات و تغییرات اطلاعات خانوارها مانند تولد، فوت، ازدواج و طلاق به طور مستمر از طریق سازمان ثبت احوال برای ما ارسال و در سامانه مرکز آمار اعمال می شود با این حال خانوارها می توانند با مراجعه به این سایت، ثبت این موارد را کنترل کنند."

طرح "اطلاعات اقتصادی خانوارها" که نشان دهنده توانایی مالی خانوارهاست، پرسشنامه ای است که سرپرست خانواده باید اطلاعاتی نظیر درآمد ماهانه، واحد مسکونی ملکی یا اجاره ای، سطح زیر بنای واحد مسکونی، ارزش تقریبی واحد مسکونی، ارزش دیگر املاک و مستغلات و تعداد خودروهای شخصی را در اختیار مرکز آمار بگذارد.

فرمهای اطلاعات اقتصادی به نام سرپرست خانوار است اما اطلاعات اقتصادی نظیر شغل، میزان درآمد و سایر اطلاعات اقتصادی اعضای خانواده نیز در آن ثبت می شود.

رئیس مرکز آمار می گوید "در صورتی که ازدواجی انجام شده باشد باید افراد به عنوان خانواده جدید ثبت نام کنند ولی ابتدا باید افراد از خانوارهای قبلی حذف شده باشند."

اجرای این طرح سه سال پیش شروع شد و مرکز آمار بر اساس اطلاعاتی اقتصادی که خانوارها در اختیار این مرکز قرار داده بودند، خانوارها را به سه خوشه تقسیم کرد و گفت که به دو خوشه اول و دوم پول نقد پرداخت می شود ولی به خوشه سوم پولی داده نمی شود اما این تقسیم بندی با واکنش های تندی مواجه شد و دولت حرفش را پس گرفت.

با شروع برنامه حذف یارانه ها، دولت برای تمام کسانی که برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کرده بودند، سهم مساوی برای یارانه نقدی در نظر گرفت و پرداخت آن را از چهار ماه پیش آغاز کرد.

سهم یارانه نقدی هر ایرانی ماهانه ۴۴ هزار و پانصد تومان شده است و دولت در دو مرحله به خانوارهایی که اطلاعات اقتصادی خود را در اختیار مرکز آمار قرار داده اند و متقاضی دریافت یارانه نقدی بودند، پول داده است.

بنابر قانون حذف یارانه ها، یارانه موادی نظیر بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم (نان)، شکر، برنج، روغن، شیر، شکر، در مدت پنج سال حذف شده و این کالاها و خدمات با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه می شود.

برای مقابله با تورم ناشی از افزایش قیمت کالاها، نیمی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت، در اختیار خانواده ها قرار می گیرد و بخشی نیز به تولید داده می شود و بقیه نیز در طرح های عمرانی هزینه خواهد شد.

دولت تاکنون دو بار قیمت ها را افزایش داده و این افزایش در برخی موارد نظیر قیمت گاز با انتقادهای زیادی مواجه شده است.

بنابر تازه ترین آمار رسمی، جمعیت ایران اکنون بیشتر از ۷۵ میلیون نفر است و بنابر گزارشها تاکنون ۷۰ میلیون نفر برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کرده اند.

مطالب مرتبط