رئیس اتاق بازگانی ایران: هنوز هم اقتصاد ما دولتی است

تصویری از انتخابات اتاق بازرگانی ایران حق نشر عکس ISNA
Image caption اتاق بازرگانی مهمترین نهاد بخش خصوصی در ایران است

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران می گوید که با گذشت ۳۰ سال از انقلاب اسلامی، هنوز "شاکله اصلی اقتصاد دولتی است".

آقای نهاوندیان، امروز (چهارم اردیبهشت - ۲۴ آوریل) گفت که در طول سالهای گذشته تمامی اقدمات در زمینه اقتصادی "خیرخواهانه اما در ساختار نادرست" بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران همچنین با اشاره به سیاست های اصل ۴۴ که در ارتباط با نقش دولت در اقتصاد طراحی شده اند، گفت: "پس از ۵ سال، اعلام جهاد اقتصادی شد که حکایت از آن دارد که ما آنچنان که باید و شاید در این مسیر گام برنداشته ایم."

به گفته آقای نهاوندیان، در نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به سهم خانوار "خوب توجه شده" اما مطابق این قانون، سهم ۳۰ درصدی درآمد ایجاد شده از محل حذف یارانه ها به حمایت از بخش تولید اختصاص نیافته و تنها یک هشتم این میزان تاکنون در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفته است.

وی همچنین در ارتباط با تاثیر حذف سه یا چهار صفر از واحد رسمی پول ایران، گفت که "این موضوع مساله ای نیست که ذهن ما را بتواند به خود مشغول کند و تا زمانی که نرخ تورم به حد قابل قبولی کاهش پیدا نکند، نباید درباره کاهش تعداد صفر بحث کرد."

اتاق بازرگانی ایران مهمترین نهاد بخش خصوصی ایران است.

اتاق بازرگانی ایران نزدیک به ۲۰ هزار عضو در سراسر کشور دارد و داشتن کارت عضویت معتبر و حداقل سه سال سابقه فعالیت اقتصادی از شرایط شرکت در انتخابات آن است. این نهاد با حضور نمایندگان دولت و بخش خصوصی و به منظور ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن فعالیت می‌کند.

همکاری با دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های وابسته به دولت یا تحت نظارت آن و شهرداری‌ها از جمله ارائه مشاوره در زمان تهیه لوایح و مقرراتی که با امور بازرگانی و صنایع و معادن ارتباط دارد، از وظایف این نهاد به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط