وزیر اقتصاد ایران: حراج سکه ادامه می یابد

قیمت های سکه حق نشر عکس no credit
Image caption با وجود عرضه سکه توسط بانک کارگشایی، قیمت سکه دوباره در حال افزایش است

در واکنش به رشد دوباره قیمت سکه در بازار ایران، سید شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران می گوید تا زمانی که قیمت طلا در ایران به قیمت های جهانی نزدیک شود، عرضه سکه در بازار ادامه خواهد داشت.

آقای حسینی در عین حال گفت که شکست حباب بازار سکه به رفتار خریداران و متقاضیان بستگی دارد.

در پی افزایش قیمت سکه در بازار، بانک مرکزی تصمیم گرفت از طریق بانک کارگشایی، طلا حراج کند. حراج سکه در بانک کارگشایی که به بانک ملی ایران وابسته است، از بیستم فروردین در واکنش به افزایش قیمت سکه در بازار آغاز شده است.

عرضه سکه ابتدا باعث شد تا قیمت سکه بهار آزادی، که تا مرز چهارصد و شصت هزار تومان افزایش یافته بود به حدود چهارصد و پانزده هزار تومان کاهش یابد، اما دوباره در روزهای گذشته روند رشد قیمت سکه ادامه پیدا کرد و امروز، قیمت سکه بهار آزادی به حدود چهارصد و سی هزار تومان رسید.

حراج روزانه

بانک مرکزی ایران اعلام کرده است که حراج روزانه سکه طلا از روز سه شنبه، ۶ اردیبهشت در دو نوبت صبح و بعد از ظهر در بانک کارگشایی برگزار می‎شود.

۱۵۰ شعبه بانک ملی ایران به صورت خرده فروشی سکه عرضه می کنند. طلا همچنین به صورت شمش‎های یک کیلوگرمی و دوازده و نیم کیلوگرمی هم توسط بانک مرکزی عرضه می شود.

محمود احمدی، دبیر کل بانک مرکزی گفته است که این بانک امیدوار است تا دو روز آینده قیمت سکه با قیمت های جهانی هماهنگ شود.

آقای احمدی همچنین گفت که افزایش قیمت سکه به اجرای بسته سیاستی بانک مرکزی هیچ ربطی ندارد و هنوز برای مشاهده آثار اجرای سیاست‌‎های بانک مرکزی زود است.

برخی کارشناسان کاهش نرخ سود سپرده بانک‎ها در این بسته سیاستی را انگیزه‎ای برای انتقال نقدینگی از بانک ها به سمت بازار سکه اعلام کرده اند.

افزایش قیمت جهانی طلا

با توجه به کاهش ارزش دلار و ادامه تنش‎ها در خاورمیانه و شمال آفریقا، قیمت طلا و نقره در جهان همچنان رو به افزایش است.

قیمت هر اونس طلا در اروپا، امروز تا ۱۵۱۸ دلار و سی سنت افزایش یافت و بعد با قیمت کمی پایین تر معامله شد. قیمت هر اونس نقره هم برای مدت کوتاهی امروز به ۴۹ دلار و ۷۹ سنت رسید و بعد به ۴۹ دلار کاهش یافت. از سال ۱۹۸۰ میلادی تا کنون، این بالاترین قیمتی است که نقره با آن معامله شده است.

کارشناسان معتقدند که قیمت طلا ممکن است باز هم افزایش یابد.

آنجلوس داماسکوس، یکی از مدیران شرکت سرمایه گذاری سکتور که تخصصش در سرمایه گذاری در طلا و نفت است، می گوید: "ما در شرکت خود بر این باور هستیم که ممکن است قیمت هر اونس طلا تا پایان سال میلادی به ۱۶۰۰ دلار برسد."

قیمت طلا در ده سال گذشته شش برابر شده است. از سال ۲۰۰۸ میلادی نیز تا کنون قیمت طلا دو برابر شده است.