ادامه تقاضای سکه طلا؛ بانک‌ها کم آوردند

حق نشر عکس Mehr
Image caption از شنبه گذشته برخی شعبه‌های بانک ملی ایران فروش سکه طلا به قیمت دولتی را شروع کرده‌اند

با ادامه نوسانات قیمت سکه و طلا در بازار ایران و با وجود تاکید بانک مرکزی بر تامین کامل نیازهای بازار، برخی شعبه های بانکی عرضه‌کننده سکه‌های طلا به قیمت دولتی، با کمبود سکه روبه‌رو شده‌اند.

تحولات بازار سکه و طلا و افزایش تقاضا در هفته‌های گذشته سبب شد بانک مرکزی ایران، حراج سکه را از روز بیستم فروردین در بانک کارگشایی آغاز کند.

از روز سه‌شنبه، ششم اردیبهشت هم عرضه روزانه سکه و شمش طلا به صورت حراج حضوری و در دو نوبت صبح و عصر در بانک کارگشایی شروع شده است.

افزایش تقاضا در روزهای گذشته، قیمت سکه طلا را تا مرز ۴۶۰ هزار تومان افزایش داد، ولی بر اساس گزارش‌ها، این قیمت در معاملات روز سه شنبه کاهش قابل توجهی داشته و به حدود ۴۱۷ هزار تومان رسیده است.

محمود احمدی، دبیرکل بانک مرکزی، گفته است که این بانک، نیاز بازار به سکه را به طور کامل تامین می‌کند و این کار تا زمان از بین رفتن قیمت‌های کاذب ادامه می‌یابد.

به جز حراج سکه و شمش طلا در بانک کارگشایی، عرضه سکه در برخی شعبه‌های بانک ملی ایران هم از روز شنبه، سوم اردیبهشت، آغاز شده است.

بهای فروش هر سکه بهار آزادی در شعبه‌های منتخب بانک ملی در روز سه شنبه ۴۰۹ هزار تومان گزارش شده است که ارزان‌تر از قیمت نهایی فروش آن در حراج‌های بانک کارگشایی است.

در حراج بانک کارگشایی در همین روز، پایه قیمت هر سکه بهار آزادی ۴۰۳ هزار تومان در بسته‌های صدتایی بود که در نهایت، این قیمت به حدود ۴۱۲ هزار تومان رسید.

قیمت هر قطعه سکه در بسته‌های صدتایی سکه تمام بهار آزادی در بازار تهران هم بین ۴۱۴ تا ۴۱۵ هزار تومان اعلام شده است.

در عین حال، خبرگزاری فارس گزارش داده است که برخی شعبه‌های بانکی عرضه‌کننده سکه طلا، سهمیه روزانه سکه‌های تمام بهار، نیم بهار و ربع بهار خود را پیش از پایان ساعات اداری تمام کرده‌اند، ولی با وجود اعلام این موضوع به بانک مرکزی، سهمیه اضافه‌ای به آنها داده نشده است.

بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی ایران، شعب عرضه‌کننده سکه طلا اعلام کرده‌اند که به هر متقاضی حداکثر ۵ قطعه سکه فروخته می‌شود.

همچنین بنا بر گزارش‌ها، با آن که اعلام شده است که فروش سکه طلا در شعب بانک ملی ایران از ساعت ۱۱ صبح شروع می‌شود، در روزهای اخیر متقاضیان خرید سکه به قیمت دولتی، از ساعات اولیه روز، در مقابل شعب عرضه‌کننده سکه، صف‌های طولانی تشکیل می‌دهند.

رئیس بانک مرکزی ایران پیش از این اعلام کرده بود که سال گذشته ۵ میلیون سکه ضرب شده است و ذخایر طلای بانک مرکزی بیش از حد است.

مطالب مرتبط