نان در تهران گران شد

نانوایی در ایران حق نشر عکس AFP
Image caption دولت می‎گوید نان به خاطر افزایش قیمت گندم گران شده است

با اعلام قیمت های جدید در استان تهران، قیمت نان سنگک، بربری، تافتون و لواش ۲۵ درصد گران شد.

براساس قیمت های جدید نان سنگک از ۴۰۰ تومان به ۵۰۰ تومان، قیمت نان بربری از ۳۰۰ تومان به ۳۷۵ تومان، قیمت نان تافتون از ۲۰۰ تومان به ۲۵۰ تومان و قیمت نان لواش ۱۰۰ تومان به ۱۲۵ تومان افزایش یافت.

عباس قبادی، رییس سازمان بازرگانی استان تهران گفت که از روز سه شنبه ۶ اردیبهشت با نصب برچسب قیمت در نانوایی های این استان، قیمت های جدید اعمال خواهد شد.

از زمان حذف یارانه ها در دی ماه سال گذشته آرد به جای دو نرخی یارانه های و آزاد، با یک نرخ در اختیار نانوایی ها قرار می گیرد. همزمان با آغاز طرح هدفمند کردن یارانه ها، دولت ماهانه چهار هزار تومان به هر نفر یارانه نان پرداخت می کرد و اکنون هزار تومان دیگر به این رقم اضافه کرده و در مجموع ماهانه پنج هزار تومان پول به عنوان یارانه نقدی به خانوارها می پردازد.

سازمان هدفمندی یارانه ها روز دوشنبه ۵ اردیبهشت اعلام کرد به دلیل افزایش قیمت نان، یارانه نان هم با هزار تومان افزایش به پنج هزار تومان در ماه افزایش خواهد یافت.

قیمت نان در سایر مناطق ایران از دیروز افزایش یافت. گفته شده است که این افزایش قیمت با توجه به هزینه های هر استان، تعیین شده و یکسان نیست.

افزایش قیمت آرد

نعمت الله ترکی، جانشین دبیر ستاد طرح هدفمند کردن یارانه ها به خبرگزاری ایسنا گفته است که افزایش قیمت گندم، دلیل افزایش قیمت نان است و قیمت ها تا پایان سال جاری تغییر نخواهد کرد.

ستاد هدفمندی یارانه ها هفته گذشته اعلام کرده بود که قیمت گندم از کیلویی ۲۵۰ تومان به کیلویی ۳۶۰ تومان افزایش یافته است اما اطمینان داده بود که افزایش قیمت نان "اندک" خواهد بود.

با ابلاغ ستاد هدفمندسازی یارانه ها قیمت آرد هم افزایش یافته است. قیمت آرد با حدود چهل درصد افزایش و با توجه به درصد سبوس گیری آن از امروز بین ۳۹۰ تا ۴۲۰ تومان به ازای هر کیلو اعلام شده است.

قیمت پیشین آرد با توجه به درصد سبوس گیری بین ۲۸۰ تا ۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو بود.

سرانه مصرف نان در ایران حدود صد و شصت کیلوگرم در سال است و این کشور سالانه به حدود دوازده میلیون تن گندم نیاز دارد.

مطالب مرتبط