افزایش 'سرسام‌آور' هزینه‌های پست در ایران

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رسانه‌های ایران می‌گویند که افزایش بی‌سابقه خدمات پستی باعث بروز مشکلات زیادی برای مشتریان آن شده است

گزارش ها از ایران حاکی از آن است که تعرفه های پستی در این کشور به شکل چشمگیری افزایش یافته است.

یک نماینده مجلس ایران، روز پنجشنبه هشتم اردیبهشت از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این کشور خواست که در مورد علت "افزایش سرسام‌آور" قیمت خدمات پستی توضیح دهد.

پیشتر خبرگزاری مهر گزارش داده بود که شرکت پست جمهوری اسلامی ایران تعرفه هزینه های خدمات پستی خود را بین ۴۰ تا هزار درصد افزایش داده است.

این خبرگزاری گفته بود که افزایش بی سابقه خدمات پستی باعث بروز مشکلات زیادی برای مشتریان شده است.

به گزارش خبرگزاری های ایران، به عنوان مثال قیمت هزینه های پستی ارسال مطبوعات محلی در آذربایجان شرقی با افزایش هزار و ۱۰۰ درصدی مواجه شده است.

این در حالی است که چند روز پیش، رضا تقوی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفته بود که دولت در نظر ندارد مجوزی برای گران شدن خدمات ارتباطی بدهد و بررسی هایی که تاکنون در این زمینه صورت گرفته به معنی افزایش تعرفه ها نبوده بلکه هدف، تعدیل این قیمتها است.

تعرفه های خدمات پستی در حالی در ایران افزایش یافته است که نمایندگان مجلس ایران به تازگی با لایحه تشکیل "سازمان پست جمهوری اسلامی ایران" موافقت کرده بودند.

بر اساس این لایحه، به منظور انتقال وظایف و فعالیت شبکه‌های اصلی تجزیه و مبادلات و مدیریت توزیع، خدمات پایه پستی، شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، به سازمان پست جمهوری اسلامی ایران تبدیل ‌می شود.

نمایندگان مجلس مقرر کرده اند که کلیه وظایف تصدی‌گری حوزه فعالیت‌های پستی در کشور غیر از وظایف حاکمیتی، توسط سازمان یاد شده مطابق با قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی که مربوط به واگذاری شرکت های دولتی و خصوصی سازی است، انجام شود.