سقوط آزاد بازار بورس تهران

بورس تهران حق نشر عکس isna
Image caption در چند روز اخیر شاخص بورس تهران نزدیک به دو هزار واحد افت کرده است

شاخص بورس تهران امروز یکشنبه یازدهم اردیبهشت با افت شدیدی رو به رو شد و بازده سرمایه گذاری که در یک ماه گذشته به ۱۴ درصد رسیده بود به حدود ۶ درصد کاهش یافت.

افت ۶۳۶ واحدی شاخص بورس امروز چهارمین افت شدید بورس در روزهای اخیر است.

شاخص بورس در روز بیست و هفتم فروردین به بالاترین سطح خود در تاریخ بورس یعنی ۲۶ هزار و ۶۷۵ واحد رسیده بود اما اکنون شاخص بورس حدود دو هزار واحد افت کرده و به ۲۴ هزار و ۶۸۵ واحد رسیده است.

بعد شروع روند نزولی شاخص بورس تهران، قیمت بیشتر سهام موجود در این بازار کاهش یافت و صف های فروش شکل گرفت.

با آنکه مدیران بورس تهران می گویند که جای نگرانی وجود ندارد اما به نظر می رسد که تلاش آنها برای تقویت روحیه بازیگران بازار بورس تا به حال موثر نیفتاده است.

علی صالح آبادی دبیرکل سازمان بورس تهران به روزنامه دنیای اقتصاد چاپ تهران گفته که حجم و ارزش معاملات در شرایط فعلی از مناسب بودن وضعیت بورس حکایت دارد.

به گفته آقای صالح آبادی، وقتی میانگین معاملات بورس روزانه ۱۰۰ میلیارد تومان سهام است جای نگرانی نیست ولی اگر ارزش معاملات به دو تا سه میلیارد تومان برسد باید نگران بود.

احتمال بروز تحولات سیاسی به خصوص بعد از حاضر نشدن محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در جلسات کابینه و وضعیت بحرانی بازار طلا و سکه به شدت بر بازار بورس سایه افکنده است.

شاخص بورس که در طول یک سال گذشته رشد بی سابقه ای را تجربه کرده و شاخص آن تقریبا دو برابر شده بود، اکنون با شوک بزرگی رو به رو شده است.

در طول این مدت نگرانی هایی نسبت به رشد سریع بورس و احتمالی حبابی بودن آن مطرح بود اما دولت این رشد را نشانه ثبات و قدرت اقتصادی می دانست.

حق نشر عکس isna
Image caption سرمایه گذاران بورس تهران، بعد از افت شدید چند روز گذشته، نگران آینده هستند

این رشد در حالی اتفاق افتاد که گزارش ها نشان می داد که وضعیت اقتصاد ایران پس از بحران اقتصادی در جهان و افزایش تحریم ها حال و روز خوشی ندارد و رشد اقتصادی این کشور در سال گذشته خورشیدی حدود یک درصد بوده است.

طرح حذف یارانه ها نیز که چهار ماه پیش اجرای آن آغاز شد، یکی از مواردی است که برخی کارشناسان می گویند، می تواند سود شرکت های حاضر در بورس را کم کند.

افزایش قیمت مواد سوختی در سرنوشت بسیاری از شرکت هایی که در بورس تهران حضور دارند، موثر است و بسیاری از این شرکتها نگران آینده هستند.

اما حذف یارانه ها تا به حال تاثیر خود را در بورس تهران نشان نداده است با آنکه دولت مانع از افزایش قیمت کالاهای نهایی و تولیدی شده و از پرداخت یارانه به صنایع و واحدهای تولیدی خودداری کرده است.

این پرسش نیز همواره وجود داشته که شاخص بورس تهران با وجود چنین مشکلاتی، چطور در یک سال اخیر همواره در حال افزایش بوده است.

برخی کارشناسان، کاهش سود سپرده های بانکی و حرکت نقدینگی سرگردان به سمت بازار بورس را یکی از دلایل رشد شاخص بورس می دانند.

با وجود افت شدید بورس، برخی کارشناسان پیش بینی می کنند که به دلیل در پیش بودن زمان برگزاری مجامع شرکت ها و تقسیم سود، روند افت بازار متوقف خواهد شد.

برخی نیز معتقدند که چون سود نقدی نیز در شاخص بورس محاسبه می شود پیش بینی آینده بازار بورس دشوار است ولی اگر بازار از این شرایط هیجانی گذر کند، ممکن است شاخص دوباره در مسیر رشد بیفتد.