چهارمین دور مذاکرات 'خط لوله اسلامی' در بغداد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پارس جنوبی، عکس از خبرگزاری فارس؛ ایران می خواهد به عنوان دومین دارنده گاز طبیعی جهان،راهی برای صدور آن بیاید

منابع ایرانی می گویند که چهارمین دور مذاکرات سه جانبه ایران، عراق و سوریه درباره ایجاد "خط لوله گاز اسلامی" در بغداد آغاز شده است.

دستور کار این نشست، توافق در تعیین مسیر خط لوله، قیمت فروش، هزینه ترانزیت گاز و انتخاب سرمایه گذار خارجی جهت ساخت خط لوله است.

خبرگزاری مهر می گوید مباحث حقوقی درباره این خط لوله از دیگر محورهای این نشت سه جانبه گازی است.

به دلیل مسیر خط لوله گاز که از سه کشور مسلمان ایران، عراق و سوریه می گذرد، از آن به عنوان "خط لوله گاز اسلامی" نام برده می شود.

هزینه ساخت این خط لوله، ۲.۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

خط لوله گاز اسلامی، ۱۵۰۰ کیلومتر طول دارد و گاز را از میدان گازی پارس جنوبی در ایران و از راه عراق به دمشق پایتخت سوریه منتقل خواهد کرد.

طول خط لوله گاز اسلامی در عراق ۴۹۰ کیلومتر و در سوریه حدود ۶۰۰ کیلومتر خواهد بود.

ظرفیت این خط لوله ۱۱۰ میلیون متر مکعب در روز پیش بینی شده که بسیار بیشتر از نیاز سه کشور است. ایران امیدوار است بتواند از این مسیر برای انتقال گاز خود به اروپا استفاده کند.

طرح ساخت این خط لوله پیشنهاد ایران بوده است. این پیشنهاد پس از آن مطرح شد که ایران به عنوان دومین دارنده ذخایر گازی دنیا، به حضور در خط لوله ناباکو که گاز حوزه دریای خزر را از طریق ترکیه به اروپا منتقل می کند، دعوت نشد.

پیش از این ایران از حضور در خط لوله باکو به جیهان که هدفش انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت جمهوری آذربایجان به بندر جیحان در ترکیه بود، عملا کنار گذاشته شده بود.

مقام های ایرانی می گفتند که کشورشان بهترین و کم هزینه ترین مسیر عبور این خط لوله و انتقال نفت است اما مخالفت کشورهای غربی به خصوص آمریکا باعث شد تا این خط لوله بر خلاف نظر ایران از مسیر این کشور گذر نکند.

در چنین شرایطی ایران به دنبال تاسیس خط لوله ای است که گاز خود را از طریق عراق و سوریه به دریای مدیترانه برساند.

پیش از این، تلاش ایران برای تشکیل سازمانی مشابه سازمان کشورهای صادر کنندگان نفت (اوپک) برای سامان دادن به قیمت و عرضه گاز طبیعی با ناکامی مواجه شده بود.

مطابق برنامه پنجم توسعه، وزارت نفت مامور افزایش ۸ تا ۹ درصدی سهم ایران در تجارت جهانی گاز طبیعی است به طوری که تا سال ۱۳۹۳ باید سهم ایران به عنوان دومین دارنده ذخایر گاز جهان، بیش از ۱۰ درصد افزایش یابد.