ثروتمندان بریتانیا، 'پولدارتر' شده اند

حق نشر عکس BBC World Service

فهرست ثروتمندترین های بریتانیا در سال ۲۰۱۱ که هفته نامه ساندی تایمز منتشر کرده است، حاکی از آن است که ظاهرا ثروتمندان بریتانیایی توانسته اند بحران اقتصادی را پشت سربگذارند و ۱۸ درصد به دارایی های خود بیافزایند.

این فهرست که شامل نام ۱۰۰۰ ثروتمند است، هر سال منتشر می شود.

در سال ۲۰۰۹ با توجه به بحران اقتصادی در مجموع ۱۵۵ میلیارد پوند از ثروت این ثروتمندان بریتانیا کاسته شده بود که اکنون مجموع دارایی های این هزار نفر بالغ بر ۳۹۵ میلیارد پوند (حدود ۶۵۰ میلیارد دلار) برآورد شده است که بیش از ۲۲۵ میلیارد پوند آن در اختیار ۱۰۰ نفر اول فهرست است.

همچنین تعداد میلیاردرهای این فهرست از ۵۳ نفر به ۷۳ نفر افزایش یافته که برای نخستین بار نام یک زن هم در میان آنها دیده می شود که ثروتش را خود به دست آورده است.

در مجموع ۱۰۸ زن در فهرست ۱۰۰۰ ثروتمند بریتانیا حضور دارند که امسال برای نخستین بار است که بیش از ۱۰ درصد این فهرست را به خود اختصاص داده اند.

در میان ۷۳ میلیاردر این فهرست، فقط ۴۰ نفر در بریتانیا به دنبال آمده اند.

لاکشمی میتال، بازرگان هندی الاصل با وجود اینکه ۲۲ درصد از دارایی اش نسبت به سال گذشته کاسته شده اما با ۱۷.۵ میلیارد پوند دارایی همچنان ثروتمندترین مرد بریتانیاست.

با این حال آقای میتال در فهرست ثروتمندترین های جهان در رده شانزدهم قرار دارد؛ فهرستی صدر ان با ۵۶.۲ میلیارد پوند در اختیار خانواده والتون، مالک فروشگاه های والمارت است.

حق نشر عکس none
Image caption لاکشمی میتال با ۱۷.۵ میلیارد پوند دارایی ثروتمندترین مرد بریتانیاست

پس از او علیشیر عثمانف، بازرگان ازبک الاصل روس و رومن آبراموویچ، سرمایه گذار روس و مالک باشگاه چلسی در رده های دوم و سوم قرار دارند.

در این فهرست نام چند سرمایه دار ایرانی الاصل نیز دیده می شود؛ از جمله جک دلال، دیوید آلیانس، علی ساریخانی، محمود خیامی و کاوه الموتی.

جک دلال، ۸۷ ساله، ثروتمندترین ایرانی تبار این فهرست است که با ۴۴۵ میلیون پوند دارای در رده ۱۸۳ ام فهرست ثروتمندان بریتانیا قرار دارد.

او در سال ۱۹۸۷ با فروش ساختمان بوش هاوس (محل سرویس جهانی بی بی سی در چند دهه گذشته)، پس از شش ماه از خرید آن، ۷۵ میلیون پوند منغعت کرد.

در این فهرست الیزابت دوم، ملکه بریتانیا با ۳۰۰ میلیون پوند دارایی در رده ۲۵۷ قرار دارد. این دارایی شامل مستغلات شخصی، خودروها، جواهرات، آثار هنری، مجموعه تمبر و ثروتی که از مادرش به ارث رسیده است، می شود.

مطالب مرتبط