مجلس بودجه سال ۱۳۹۰ را تصویب کرد

نمایندگان حق نشر عکس MEHR
Image caption بودجه سال ۱۳۹۰ با هفتاد و پنج روز تاخیر در اسفند ماه سال گذشته به مجلس ارائه شد و بررسی و مجلس تصویب آن را به سال جدید موکول کرد

مجلس شورای اسلامی ایران در نهایت و پس از دو ماه تاخیر بودجه سال جاری خورشیدی را تصویب کرد.

نمایندگان مجلس ایران در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس لایحه بودجه سال ۱۳۹۰ کل کشور را با ۱۴۴ رای موافق ؛ ۲۹ رای مخالف و ۱۲رای ممتنع از مجموع ۲۰۸ نماینده حاضر تصویب کردند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)بودجه سال ۹۰ از حیث منابع، بالغ بر پانصد هشت هزار میلیارد تومان (۵۰۸ میلیارد دلار) به تصویب مجلس رسید.

رقم بودجه در لایحه پیشنهادی دولت ۵۲۱ هزار میلیارد تومان بود.

بودجه تورم زا

بودجه سال ۱۳۹۰ با هفتاد و پنج روز تاخیر در اسفند ماه سال گذشته به مجلس ارائه شد و مجلس تصویب آن را به سال جدید موکول کرد.

برای دو ماه اول سال، مجلس با تصویب بودجه برای دو ماه اول به دولت اجازه داده تا بر اساس بودجه سال گذشته مبلغ بیست هزار میلیارد تومان (۲۰میلیارد دلار) هزینه کند.

بررسی کلیات لایحه بودجه در حالی آغاز شد که مخالفان تصویب این بودجه، آن را به هم ریخته خواندند و خواهان بازنویسی آن شدند.

یکی از انتقادها به بودجه سال ۹۰ مربوط به درآمدهای ناشی از حذف یارانه ها بود که اکنون به بحث اصلی ایران تبدیل شده است.

احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس ایران ر تازه ترین واکنش به حذف یارانه ها امروز دوشنبه (۱۹ اردیبهشت) عملکرد دولت در حذف یارانه ها را زیر سئوال برده و گفته که اجرای این طرح به شیوه فعلی، چهل درصد تورم ایجاد خواهد کرد.

هفته گذشته نیز نمایندگان مجلس به دلیل نگرانی از عواقب طرح حذف یارانه ها و نحوه اجرای دولت، محدودیت هایی در نظر گرفتند.

با وجود مخالفت دولت، مجلس در هنگام بررسی لایحه بودجه، به دولت اجازه داد در سال جاری خورشیدی حداکثر بیست درصد به قیمت های فعلی اضافه کند.

مطالب مرتبط