معاون احمدی‌نژاد: مجلس به جای تصویب لایحه دولت، بودجه جدید نوشت

احمدی نژاد در مجلس حق نشر عکس Fars
Image caption نحوه رسیدگی به لایحه بودجه به نشانه ای از اختلاف نظر دولت و مجلس تعبیر شده است

در پی تصویب بودجه سال ۱۳۹۰ خورشیدی در مجلس ایران، یک مقام دولتی از تغییرات گسترده نمایندگان در لایحه ارائه شده توسط دولت سخن گفته است.

روز سه شنبه، ۲۰ اردیبهشت (۱۰ مه)، خبرگزاری فارس متن مصاحبه با محمد رضا میر تاج الدینی، معاون پارلمان رئیس جمهوری را منتشر کرد که در آن، با اشاره به اصلاحات گسترده مجلس در لایحه بودجه، گفته است: "اگرچه بخشی از این احکام در جهت تقویت بودجه است، ولی این کار تصویب لایحه نیست، بلکه بودجه نویسی و قانون نویسی از سوی مجلس است."

آقای میر تاج الدینی گفته است که در لایحه بودجه سال جاری، سی و نه بند وجود داشت که در جریان رسیدگی در مجلس، نود و دو بند جدید به آن اضافه شد و تعداد بندها به سه برابر افزایش یافت.

معاون رئیس جمهوری از جمله به تغییر اعتبارات مربوط به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در جریان رسیدگی مجلس به لایحه بودجه اشاره کرده و آن را مورد انتقاد قرار داده است.

وی گفت: "در لایحه بودجه، برای هدفمندی یارانه ها شصت و سه میلیارد هزار تومان پیش بینی شده بود که این رقم در مجلس تغییر پیدا کرد."

مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه، اعتبار پیشنهادی دولت برای پرداخت یارانه نقدی را از حدود شصت و سه هزار میلیارد تومان به پنجاه و چهار هزار میلیارد تومان کاهش داد و دولت را موظف کرد که در سال جاری، بیش از ۲۰ درصد به بهای سوخت و اقلام اساسی اضافه نکند.

روز گذشته، احمد توکلی، از نمایندگان اصولگرای منتقد دولت، هشدار داد که دولت قادر نخواهد بود حتی مبلغ پرداختی جهت یارانه های نقدی را نیز از محل افزایش قیمت ها به دست آورد و به این ترتیب، در این بخش از بودجه، با یک کسری هنگفت مواجه خواهد شد.

در مورد تغییر در اعتبار یارانه ها، یک نماینده دیگر مجلس هم دولت را به خاطر مبلغ پیشنهادی یارانه نقدی پرداختی به مردم مورد انتقاد قرار داده است.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، رضا عبداللهی، رئیس کمیسیون بودجه مجلس، گفته است که پرداخت ماهانه چهل و پنجهزار تومان یارانه نقدی به هر نفر بار سنگینی بر دوش بودجه نهاده و تغییر این رقم، ناممکن است.

وی افزود: "دولت در پرداخت یارانه ها، مجلس را در برابر عمل انجام شده قرار داد."

آقای عبداللهی گفت: "مجلس در حال حاضر نمی تواند تغییری در میزان مبالغ هدفمندی یارانه ها ایجاد کند و در آمد پنجاه و چهار هزار میلیارد تومانی حاصل از اجرای این قانون در سال ۱۳۹۰ ضروری است."

بودجه اختلاف برانگیز

نحوه رفتار دولت در تسلیم لایحه بودجه سال ۱۳۹۰ و واکنش مجلس به آن به عنوان نشانه ای از اختلاف نظر و رقابت بین دو قوه برای اثبات اقتدار و استقلال خود تعبیر شده است.

حق نشر عکس aa
Image caption مصوبه مجلس با متن اولیه لایحه بودجه سال 1390 تفاوت اساسی دارد

لایحه بودجه در بهمن ماه سال گذشته و با بیش از دو ماه تاخیر نسبت به زمان مقرر، به مجلس ارائه شد و در واکنش به آن، هیات رئیسه مجلس گفت که امکان بررسی و تصویب این لایحه در زمان معمول و تا پیش از آغاز سال ۱۳۹۰ وجود ندارد.

به همین دلیل، در دو ماه اول سال جاری، دولت ناگزیر شد با اتکای به بودجه موقت، که معمولا تنها در شرایط اضطراری مورد استفاده قرار می گیرد، هزینه های ضروری خود را تامین کند.

پس از ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۰ به مجلس، برخی از کارشناسان و نمایندگان مجلس، شکل و محتوای بودجه را با اصول بودجه نویسی نامنطبق دانستند و نسبت به اجرای بودجه به چنین شکلی هشدار دادند و از لزوم بازنگری اساسی آن در مجلس سخن گفتند.

در مقابل، دولت تاکید داشت که این شیوه ارزیابی و بررسی و تصویب لوایح بودجه در مجلس است که به بازنگری نیاز دارد، ظاهرا با این هدف که زمان رسیدگی به لایحه پیشنهادی بودجه و میزان دخل و تصرف نمایندگان در لایحه پیشنهادی دولت به حداقل کاهش یابد.

در زمان ارائه لایحه بودجه به مجلس، معاون پارلمانی رئیس جمهوری گفت که تاخیر در این زمینه ناشی از تاخیر مجلس در تصویب لایحه برنامه پنجم توسعه بوده است و افزود که تا زمانی که قانون برنامه پنجم به تصویب نرسیده و ابلاغ نشده بود، امکان تدوین لایحه بودجه وجود نداشت.

وی افزود که رئیس جمهوری انتظار دارد مجلس "با یک برنامه فشرده" لایحه بودجه را بررسی کند.

در مقابل، مجلس نه تنها تعجیلی در تصویب لایجه بودجه از خود نشان نداد، بلکه ظاهرا در پیروی از این نظر که لایحه پیشنهادی دارای اشکالات فراوانی بوده، آن را به شکلی اساسی تغییر داد و روز گذشته، آن را تصویب کرد.

این مصوبه روز گذشته مورد بررسی شورای نگهبان قرار گرفت و به گفته معاون پارلمانی رئیس جمهوری، با رفع ایرادهای این شورا، به تصویب مجدد مجلس رسید.

انتظار می رود محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، این مصوبه را امضا و برای اجرا به دستگاه های دولتی ابلاغ کند در حالیکه در گذشته، وی گاه به نشانه اعتراض به برخی مصوبات مجلس، از امضا و ابلاغ آنها در موعد قانونی خودداری کرده است.

مطالب مرتبط