توافق بر سر لغو اعتصاب در بریتیش ایرویز

حق نشر عکس d
Image caption خدمه بریتیش ایرویز برای شرکت در جلسه به فرودگاه هیترو در لندن آمده اند

اعضای اتحادیه کارکنان شرکت هواپیمایی بریتانیا پیشنهاد مدیران این شرکت را "قابل قبول" توصیف کرده اند. به این ترتیب ممکن است مذاکره درباره وضع شغلی خدمه پرواز که ماه هاست به طول انجامیده خاتمه یابد.

خدمه پروازی شرکت هواپیمایی بریتانیا، بریتیش ایرویز، بیش از یک سال پیش در اعتراض به شرایط کاری و دستمزد پایین، دست به یک رشته اعتصاب زدند.

این اعتصاب ها پس از پایان بدون نتیجه گفتگوهای اتحادیه کارکنان بریتیش ایرویز ( یونایت) و مدیران این شرکت در سال ۲۰۰۹ آغاز شد.

بریتیش ایرویز نوامبر سال گذشته برای کاستن از هزینه های خود، تعداد خدمه پروازهای بین المللی را کاهش داد و اعلام کرد به مدت دو سال دستمزد کارکنانش را افزایش نخواهد داد.

این شرکت همچنین بعضی از مزایای اعتصاب کنندگان مانند تخفیف های مسافرتی را لغو کرد.

این تصمیم ها با نارضایتی کارکنان بریتیش ایرویز همراه بود.

تغییر مدیریت

اعتصاب کارکنان بریتیش ایرویز باعث شده است این شرکت هزاران پرواز برنامه ریزی شده خود را لغو کند و صدها هزار مسافر دچار آشفتگی و سرگردانی شوند.

اما سرانجام پس از ۲۲ روز اعتصاب در طول ۱۸ ماه گذشته، امید به توافق رسیدن و احتمال خاتمه اختلافات دست یافتنی به نظر می رسد.

گفتگوها در ماه مارس سال جاری و هنگامی مجددا آغاز شد که خدمه بریتیش ایرویز به انجام یک رشته اعتصابات دیگر رای مثبت دادند.

اتحادیه از اعلام روزهای اعتصاب تا زمان معلوم شدن نتیجه مذاکرات، دست نگه داشت.

سخنگوی انجمن مهمانداران هواپیمایی شرکت هواپیمایی بریتانیا، یکی از شاخه های اتحادیه یونایت (اتحاد)، تایید کرد که "نتیجه گفتگوها برای طرفین رضایتبخش بوده است".

لن مک کلاسکی، دبیر کل اتحادیه یونایت که با کیت ویلیامز مدیر عامل بریتیش ایرویز سرگرم مذاکره بوده است، به زودی در جلسه ای بزرگ خطاب به کلیه اعضای اتحادیه نتایج را اعلام خواهد کرد.

در این جلسه قرار است هیات رهبران اتحادیه به اعضا توصیه کنند که پیشنهاد مدیران شرکت را بپذیرند.

نتیجه نهایی در طی دو ماه آینده و پس از صدور رای اعضا مشخص خواهد شد.

تصور می شود یکی از عواملی که در پیشرفت مذاکرات موثر بوده، تغییر در مدیریت بوده است.

یکی از موضوعات اصلی گفتگوها که موجب خشم اعضای اتحادیه نیز شده بود، ویلی والش، مدیر عامل سابق بریتیش ایرویز بود.

آقای والش اکنون رئیس شرکت اینترنشنال ایرلاینز گروپ ( شرکت ادغام شده از BA و هواپیمایی اسپانیایی آیبیریا) شده و آقای ویلیامیز جانشین وی شده است.

از سوی دیگر آقای مک کلاسکی، در ماه نوامبر ۲۰۱۰ دبیرکل اتحادیه یونایت شد.

جان مویلان، خبرنگار بی بی سی می گوید این تغییر در مدیریت هر دو طرف انگیزه بزرگی برای پایان دادن به اختلافات ایجاد کرد.

مطالب مرتبط