قیمت گاز در ایران گران شد

قیمت گاز در ایران حق نشر عکس NA
Image caption مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که این شرکت آماده است تا قبض‌های گاز را قسط بندی کند

جواد اوجی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بهای گاز در هفت ماهه اول سال ۱۳۹۰ را بین ۷۰ تا ۳۵۰ تومان به ازای هر متر مکعب اعلام کرد.

به گفته آقای اوجی برای مصرف کنندگان گاز دوازده "پله" تعریف شده است و مصرف کنندگان براساس میزان مصرف خود قیمت متفاوتی پرداخت خواهند کرد.

مصرف کنندگانی که تا ۴۵ متر مکعب در ماه گاز مصرف کنند، برای هر متر مکعب گاز ۷۰ تومان پرداخت خواهند کرد و قیمت هر متر مکعب گاز برای مصرف کنندگانی که در ماه بیشتر از ۵۴۵ متر مکعب گاز مصرف کنند، برای هر متر مکعب باید ۳۵۰ تومان بپردازند.

قیمت گاز در ۷ ماه اول سال
پله مصرف ماهانه قیمت(تومان)
۱ تا ۴۵ متر مکعب ۷۰
۲ ۴۶ تا ۹۵ متر مکعب ۹۰
۳ ۹۶ تا ۱۴۵ متر مکعب ۱۲۰
۴ ۱۴۶ تا ۱۹۵ متر مکعب ۱۶۰
۵ ۱۹۶ تا ۲۴۵ مترمکعب ۲۰۰
۶ ۲۴۶ تا ۲۹۵ متر مکعب ۲۲۰
۷ ۲۹۶ تا ۳۴۵ متر مکعب ۲۵۰
۸ ۳۴۶ تا ۳۹۵ متر مکعب ۲۸۰
۹ ۳۹۶ تا ۴۴۵ متر مکعب ۳۰۰
۱۰ ۴۴۶ تا ۴۹۵ متر مکعب ۳۲۰
۱۱ ۴۹۶ تا ۵۴۵ متر مکعب ۳۴۰
۱۲ بیشتر از ۵۴۵ ۳۵۰

همچنین قیمت گاز براساس آب و هوای منطقه ای که مشترکان گاز در آن زندگی می کنند هم تغییر خواهد کرد. برای این منظور شرکت ملی گاز، ایران را به پنج اقلیم سرد ۱، سرد ۲ سرد ۳، گرم و معتدل تقسیم کرده است.

با این حال آقای اوجی گفت که در هفت ماه اول سال ۱۳۹۰ شرایط اقلیمی برای تعیین قیمت محاسبه نخواهد شد.

تاکنون قیمت گاز مشترکانی که کمتر از ۲۰۰ متر مکعب گاز در ماه مصرف می کردند، ۳۰ تومان به ازای هر متر مکعب بود و در گران ترین حالت، مشترکانی که بیش از ۱۲۰۰ متر مکعب گاز در ماه مصرف می کردند، باید به ازای هر متر مکعب گاز ۳۵۰ تومان می پرداختند.

براساس تعرفه جدید قیمت گاز سی ان جی برای خودروها هر متر مکعب ۳۰۰ تومان تعیین شده است و قیمت متوسط هر مترمکعب گاز برای نیروگاه ها و صنایع بدون تغییر از سال گذشته ۸۰ و ۷۰ تومان است. بهای گاز برای خدمات عمومی و دولتی هم از صد تومان به ۲۰۰ تومان در هر متر مکعب افزایش است.

هر متر مکعب گاز برای بخش "کسب" و کشاورزی هم ۱۰۰ تومان است. مدیرعامل شرکت گاز ایران همچنین گفت که این شرکت مانند سال گذشته آماده است تا قبض های گاز مشترکان را قسط بندی کند.

آقای اوجی همچنین گفت که تاکنون بیش از ۸۲ درصد از مشترکان پول گاز خود را پرداخت کرده اند.

این در حالی است که آقای اوجی اسفند ماه گذشته گفته بود که از آغاز طرح هدفمند کردن یارانه‌ها هفتاد درصد از مشترکان پول گاز خود را نپرداخته اند.

مطالب مرتبط