تلاش دولت ایران برای قانع کردن منتقدان حذف یارانه

صنعت حق نشر عکس isna
Image caption دولت می گوید بعد از حذف یارانه ها، یک هزار و پانصد میلیارد تومان به واحدهای تولیدی پرداخت کرده است

در پی افزایش انتقادها از دولت به خاطر بی توجهی به بخش تولید بعد از حذف یارانه ها، محمدرضا فرزین، معاون وزیر اقتصاد و دبیر طرح تحول اقتصادی (برنامه حذف یارانه ها)، گفته که برای کمک به واحدهای تولیدی برای پرداخت وام با بانکها ده هزار و پانصد میلیارد تومان (ده و نیم میلیارد دلار) قرارداد بسته شده است.

آقای فرزین گفته که از این مبلغ تاکنون تنها یک هزار و پانصد میلیارد تومان اعتبار در اختیار واحدهای تولیدی قرار گرفته است.

طرح کمک به واحدهای تولیدی بعد از افزایش قیمت ها، از سوی وزارت صنایع پیگیری می شود و بر اساس طرح این وزارتخانه، دوازده هزار بنگاه تولیدی در قالب ۲۵ رشته صنعتی آسیب پذیر که در این وزارتخانه ثبت نام کرده اند، می توانند از تسهیلات و وامهای بانکی استفاده کنند.

با گذشت پنج ماه از شروع برنامه حذف یارانه ها و افزایش شدید قیمت مواد سوختی، گزارش ها نشان می دهد که دولت کمک چندانی به واحدهای تولیدی نکرده است.

با وجود گران شدن مواد سوختی، دولت مانع از افزایش قیمت کالاها شده است و در نتیجه، بسیاری از واحدهای تولیدی اکنون با مشکلات جدی مواجه شده اند و نمایندگان مجلس نسبت به وضعیت آنها ابراز نگرانی کرده اند.

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس از جمله نمایندگان معترض است که گفته است دولت بنابر قانون مصوب مجلس، قرار بود حداکثر نیمی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت ها را به صورت نقدی به خانوارها بدهد اما دولت "تقریبا همه درآمد را به این کار اختصاص داد."

بر اساس قانون، دولت باید نیم دیگر درآمدها را به دو قسمت تقسیم می کرد و ۳۰ درصد آن را به بخش تولید اختصاص می داد و ۲۰ درصد بقیه را نیز صرف بودجه عمومی دولت می کرد و برای پروژه های عمرانی به کار می برد.

آقای توکلی گفته است که دولت سهم ۳۰ درصدی را باید برای "جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکاری کارگران به آنها اختصاص می داد ولی فقط یک هشتم آن را اختصاص داد" و پولی هم از این محل به پروژه های عمرانی و بودجه عمومی داده نشد.

تلاش دولت برای قانع کردن نمایندگان مجلس

حق نشر عکس fars
Image caption نمایندگان مجلس می گویند که بعد از افزایش قیمت ها، دولت مبلغ ناچیزی به صنایع کمک کرده است

دولت می کوشد با شرح برنامه های خود در حذف یارانه ها و تسهیلاتی که برای صنایع در نظر گرفته، اعتراض شرکت های تولیدی و نمایندگان مجلس را فرو بنشاند.

آقای فرزین می گوید که سه هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی که انرژی زیادی مصرف می کنند از تسهیلات ویژه ای که برایشان در نظر گرفته شده بود، استفاده کرده اند.

برنامه دولت این است که به جای کمک های بلاعوض، واحدهای تولیدی را به بانکها معرفی کند تا این واحدها با گرفتن وام، خط تولید خود را نوسازی کنند تا به مصرف انرژی کمتری نیاز داشته باشند.

در طول سالیان سال انرژی ارزان به عنوان مزیت تولید در ایران به حساب می آمد و واحدهای تولیدی نیز تلاشی برای مصرف کمتر انرژی از خود نشان نمی دادند.

عمده صنایع با تجهیزاتی کار می کنند که انرژی زیاد مصرف می کند و هدف اصلی در این مرحله از حذف یارانه ها این است که واحدهای تولیدی با دریافت وام، تجهیزات خود را بازسازی کنند تا مصرف انرژی آنها کمتر شود.

اما به نظر می رسد با توجه به تحریم های گسترده علیه ایران، واحدهای تولیدی راه دشواری برای بازسازی و نوسازی صنایع در پیش دارند و حتی اگر مشکلات مالی کنونی آنها رفع شود باز هم در کوتاه مدت قادر نخواهند بود تجهیزات مورد نیاز خود را تامین کنند.

برنامه دولت برای افزایش دوباره قیمت ها

برخی کارشناسان اقتصادی می گویند که افزایش قیمت کالاها بعد از حذف یارانه ها به خصوص گاز و برق با واکنش هایی در میان مصرف کنندگان ایرانی رو به رو شده است و به همین دلیل، دولت که می خواهد مرحله دوم افزایش قیمت ها را اجرا کند، با تردید مواجه شده است.

آقای فرزین می گوید که در مورد افزایش دوباره قیمت ها در سال جاری هنوز به "جمع بندی نرسیده ایم" اما اگر قیمت ها دوباره افزایش پیدا کند "متناسب با آن رقم یارانه های پرداختی به مردم بیشتر می شود."

دولت اکنون به هر ایرانی ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی می دهد ولی آقای فرزین می گوید که برای حذف برخی افراد متمکن و دارای درآمد مناسب از فهرست دریافت کنندگان یارانه "در حال مطالعه هستیم ولی هنوز به جمع بندی نرسیده ایم."

بر اساس قانون بودجه، که به تازگی در مجلس تصویب شده، دولت در سال جاری از محل افزایش قیمت ها می تواند ۵۴ هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد که به نظر برخی نمایندگان مجلس، تامین این درآمد با قیمت های فعلی عملی نخواهد بود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست