بانک مرکزی برای مهار نقدینگی سود سپرده ها را افزایش می‌دهد

اسکناس حق نشر عکس ilna
Image caption بانک مرکزی ایران سعی دارد تا با افزایش سود سپرده ها، مردم را به سپرده گذاری در بانکها تشویق کند

بانک مرکزی ایران برای کنترل نقدینگی تصمیم گرفته سود سپرده های بانکی را که دو ماه پیش کاهش داده بود، دوباره افزایش دهد.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که گزارش این بانک برای ارائه به شورای پول و اعتبار آماده شده است که "بر اساس آن نرخ سپرده های سرمایه گذاری مدت دار افزایش بیابد."

به گفته آقای بهمنی، وقتی نرخ سود سپرده های افزایش پیدا کند مردم ترجیح می دهند نقدینگی را در بانکها نگهداری کنند و منابع مردم به سمت بانکها هدایت می شود.

برنامه افزایش نرخ سود سپرده ها پس از آن گرفته می شود که وضع بازار طلا و ارز در هفته های گذشته بحرانی شده و قیمت ها طلا و انواع ارز به شدت افزایش پیدا کرده است.

نرخ سود سپرده ها(درصد)
نوع سپرده نرخ سود قبلی نرخ سود فعلی
کوتاه مدت ۶ ۶
چهار ماهه ۸ ۶
شش ماهه ۱۱ ۸
بلند مدت یک ساله ۱۴ ۱۲.۵
بلند مدت دو ساله ۱۴.۵ ۱۳
بلند مدت سه ساله ۱۵ ۱۳.۵
بلند مدت چهار ساله ۱۶ ۱۴.۵
بلند مدت پنج ساله ۱۷ ۱۵

هدف بانک مرکزی جمع آوری نقدینگی است و آقای بهمنی در باره دلایل درخواست بانک مرکزی از شورای پول و اعتبار برای افزایش نرخ سود سپرده ها می گوید "چون نقدینگی سرگردان به سمت سفته بازی می رود و موضوعاتی که امروز در بازار شاهد هستیم، به همین دلیل بوده است."

در شش سال گذشته میزان نقدینگی چهار برابر شده و از حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۸۴ به مرز ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی می گوید که اگر این نقدینگی با نرخ سود بالاتر در بانکها جذب شود به بخش های مختلف اقتصادی، صنعتی و کشاورزی هدایت خواهد شد و "با رشد تورمی مواجه نخواهیم بود."

در پی افزایش شدید قیمت سکه طلا و ارز، بانک مرکزی تلاش گسترده ای به خرج داده تا با عرضه طلا و ارز قیمت ها را کنترل کند اما این تلاش ها تاکنون ثمر بخش نبوده است. هم تب تقاضای خرید برای طلا و ارز همچنان بالاست و هم سیر صعودی قیمت ها ادامه دارد.

برای همین به نظر می رسد بانک مرکزی به دنبال آن است تا با ارائه گزارشی به شورای پول و اعتبار که مسئولیت افزایش یا کاهش میزان سود بانکی را بر عهده دارد، اعضای این شورا را متقاعد کند که تصمیم قبلی خود را نادیده بگیرند و سود سپرده ها را افزایش دهند.

در خواست برای افزایش سود سپرده های بانکی در حالی صورت می گیرد که دو ماه از زمانی که همین شورا سود سپرده های بانکی را کاهش داد، می گذرد.

بنابر تصمیم شورای پول اعتبار در اواخر سال گذشته خورشیدی، سود سپرده های تا سه ماه ۶ درصد، سه تا نه ماه ۱۰ درصد، سپرده های یک ساله ۱۲.۵ درصد، دو ساله ۱۳ درصد، سه ساله ۱۳.۵ درصد، چهار ساله ۱۴.۵ درصد و سود سپرده پنج ساله ۱۵ درصد تعیین شد.

همانطور که پیش بینی می شد به دلیل کاهش سود سپرد های بانکی، مردم پولهای خود را از بانکها بیرون کشیدند و در بخش های دیگری نظیر طلا و ارز به کار گرفته اند و بانک مرکزی هم ناچار شده تا در کمتر از دو ماه دوباره به فکر افزایش نرخ سود سپرده های بیفتد بلکه از این طریق بتواند با کنترل نقدینگی، بازار پر التهاب طلا و ارز را نیز کنترل کند.