اوپک در مورد افزایش تولید نفت تصمیم می‌گیرد

اوپک حق نشر عکس bbc
Image caption اجلاس امروز اوپک در شرایطی برگزار می شود که کشورهای عضو در مورد میزان تولید با هم اختلاف دارند

وزیران نفت کشورهای عضو سازمان اوپک امروز برای بررسی افزایش تولید نفت خام این سازمان در وین تشکیل جلسه داده اند.

قیمت نفت در ماههای اخیر در پی بروز ناآرامی در برخی از کشورهای عربی تولید کننده نفت و قیام مخالفان دولت در تونس افزایش یافته است.

مذاکرات بر سر افزایش تولید نفت خام در حالی در نشست یکصد و پنجاه و نهم اوپک در جریان است که بین کشورهای عضو اختلاف نظرهایی در مورد میزان افزایش تولید گزارش شده است.

عربستان سعودی به عنوان یکی از اعضای تاثیرگذار سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) توصیه کرده است که برای جلوگیری از افزایش بیش از حد قیمت نفت و در نتیجه کمک به اقتصاد جهانی، تولید نفت در کشورهای عضو این سازمان افزایش یابد.

پیشنهاد عربستان برای افزایش روزانه یک و نیم میلیون بشکه ای تولید نفت اوپک از حمایت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله کویت برخوردار است.

این در حالی است که بعضی دیگر از کشورهای عضو اوپک از جمله ایران، اکوادور، ونزوئلا و عراق از افزایش تولید در سطوح پایین تری حمایت می کنند تا از این راه مانع از افت ارزش نفت تولیدی خود شوند.

یکی از مقامات ایرانی حاضر در اجلاس اوپک در وین به خبرگزاری رویترز گفته است که ایران مایل است افزایش تولید نفت خام بین ۷۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز صورت بگیرد.

این مقام ایرانی به خبرگزاری رویترز گفته که پیشنهاد ایران که در جلسه ای با وزرای نفت کشورهای عضو اوپک و پشت درهای بسته مطرح شده است از پشتیبانی دیگر کشورهای عضو برخوردار بوده است.

هنوز مشخص نیست که افزایش تولید نفت به میزان پیشنهادی ایران نسبت به معیارهای کدام دوره زمانی مطرح شده است.

اما مسئولان وزارت نفت عربستان سعودی می گویند پیشنهاد افزایش یک و نیم میلیون بشکه در روز آنها، نسبت به میزان تولید اوپک در ماه آوریل امسال که ۲۶ میلیون و ۳۳۰ هزار بشکه در روز بوده مطرح شده است.

انتظار می رود تا ساعاتی دیگر تصمیم نهایی سازمان اوپک در مورد افزایش تولید نفت خام کشورهای عضو رسما اعلام شود.

محمد علی آبادی، سرپرست جدید وزارت نفت ایران در نطق آغازین نشست امروز گفت که شش ماه گذشته برای بازار نفت دوره ای پر التهاب بوده است در حالیکه میزان عرضه و تقاضا در بازار تغییر نکرده است.

ایران در حال حاضر ریاست دوره ای سازمان کشورهای صادرکننده نفت را برعهده دارد.

با وجودیکه معمولا ریاست اوپک را وزیر نفت یکی از کشورهای عضو به طور دوره ای برعهده می گیرد، اما در نشست جاری اوپک در وین، محمد علی آبادی، سرپرست وزارت نفت ریاست را عهده دار شده است.

ماه گذشته، محمود احمدی نژاد با اعلام تصمیم هیات دولت برای ادغام وزارتخانه های نفت و نیرو، مسعود میرکاظمی، وزیر نفت را از این سمت برکنار کرد و خود عهده دار سرپرستی وزارت نفت شد.

اما پس از آنکه مجلس و شورای نگهبان اقدام آقای احمدی نژاد در تصدی همزمان ریاست جمهوری و سرپرستی وزارت نفت را غیرقانونی دانست، در نهایت محمد علی آبادی، که پیش از این ریاست سازمان های شیلات و تربیت بدنی ایران را برعهده داشته است برای سرپرستی وزارت نفت معرفی و عازم وین شد.

مطالب مرتبط