سطح تولید اوپک تغییر نمی کند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حالی در وین به پایان رسید که نمایندگان این کشورها در مورد افزایش سطح تولید نفت به توافق نرسیدند.

عبدالله البدری، دبیرکل اوپک چهارشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۰ ضمن تایید این خبر اعلام کرد که فعلا تولید نفت خام توسط کشورهای عضو در سطح پیشین باقی خواهد ماند.

از اجلاس اخیر اوپک که یکصد و پنجاه و نهمین نشست این سازمان در طول پنجاه سال فعالیت آن به حساب می آید، به عنوان یکی از مهمترین گردهمایی های سال های اخیر اوپک یاد می شد.

عربستان (بزرگترین تولید کننده نفت اوپک) و برخی دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله کویت، برای کمک به کشورهای وارد کننده نفت که به دلیل قیمت بالای آن با دشواری هایی روبرو بودند، پیشنهاد کرده بودند که سطح تولید نفت اوپک تا سقف یک و نیم میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

اما ایران، ونزوئلا، الجزایر و عراق از جمله کشورهایی بودند که با افزایش سطح تولید تنها بین ۷۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز موافق بودند تا از این راه بر تثبیت قیمت نفت خام خود کنترل بیشتری داشته باشند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

تنها لحظاتی پس از انتشار خبر بی نتیجه ماندن مذاکرات نمایندگان کشورهای عضو اوپک برای افزایش سطح تولید، قیمت نفت خام دریای شمال از نوع برنت و نفت خام آمریکا افزایش یافته است.

این خبرها حاکی است که قیمت نفت خام برنت با یک دلار افزایش در هر بشکه برای تحویل در ماه ژوئیه، به قیمت ۱۱۷ دلار و ۸۷ سنت به فروش می رسد.

تا پیش از این با توجه به پیش بینی هایی که در مورد ثمربخش بودن مذاکرات نمایندگان اوپک صورت می گرفت، قیمت نفت خام آمریکا و برنت با اندکی کاهش همراه بود.

امیر پایور، خبرنگار بی بی سی فارسی در محل برگزاری نشست اوپک در وین، پایتخت اتریش، بی نتیجه ماندن اجلاس را تا حدی به نفع ایران و کشورهایی می داند که مخالف افزایش سطح تولید بودند. زیرا اکنون با ثابت ماندن سطح تولید نفت اوپک، قیمت نفت خام این کشورها کاهش نخواهد یافت.

پیامدهای نشست بی نتیجه؛ از 'فروپاشی' تا 'تضعیف وجهه' اوپک

شاید در ۲۰ سال گذشته کمتر موردی پیش آمده باشد که در آن مسئولان کشورهای عضو اوپک به صراحت در مورد گروه بندی در میان اعضا به دلیل اختلاف نظر صحبت کرده باشند.

همین باعث شده که برخی از تحلیلگرانی که در این سالها عملکرد این سازمان ۱۲ عضوی را دنبال کرده اند، حتی تا آنجا پیش بروند که پس از بی نتیجه ماندن اجلاس امروز در وین، از احتمال "فروپاشی" آن صحبت کنند.

مارک اسوالد، از تحلیلگران موسسه Monument Securities در لندن به خبرگزاری رویترز گفت: "سازمان اوپک در آستانه فروپاشی است".

او می گوید در دیدگاهی کلی‌تر، شاید این سرنوشت تمام سازمان ها و نهادهایی باشد که به نوعی تحت تاثر فضای حاکم بر جهان پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفتند.

حتی تحلیلگرانی که تا حدی نگاه ملایم تری به بی نتیجه ماندن نشست امروز سازمان اوپک داشته اند، از بروز تنش هایی جدی در میان اعضای این سازمان سخن گفته اند.

البته در گذشته هم عربستان و ایران به عنوان دو کشور اول عضو اوپک از نظر میزان تولید، با هم اختلافاتی در مورد قیمت گذاری داشتند که در اکثر موارد، دیگر کشورهای عضو با حمایت از موضع عربستان مانع از ایجاد شکاف جدی در سازمان اوپک می شدند.

اما این بار رقابت داخلی بین عربستان و ایران، در کنار بی ثباتی سیاسی و اقتصادی در برخی از کشورهای تولید کننده نفت از جمله یمن و لیبی، به جدی شدن شکاف در سازمان اوپک منجر شده است.

پیش از این محمد علی آبادی، سرپرست جدید وزارت نفت ایران در نطق آغازین نشست امروز گفته بود که شش ماه گذشته برای بازار نفت دوره ای پر التهاب بوده است در حالیکه میزان عرضه و تقاضا در بازار تغییر نکرده است.

آقای علی آبادی پس از نشست روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت کشورش که ریاست دوره ای سازمان اوپک را برعهده دارد، تلاش خواهد کرد تا در سه ماه آینده با برگزاری نشستی دیگر اختلافات به وجود آمده در مورد سطح تولید را حل کند.

مطالب مرتبط