بانک مرکزی ایران قیمت ارز را رسما افزایش داد

حق نشر عکس BBC World Service
مقایسه قیمت چند ارز مرجع (به تومان)
نوع ارز سه شنبه ۱۷ خرداد چهارشنبه ۱۸ خرداد
دلار آمریکا ۱۰۵۹ ۱۱۷۱
پوند بریتانیا ۱۷۳۲ ۱۹۲۳
یورو ۱۵۴۷ ۱۷۱۸
درهم امارات ۲۸۸ ۳۱۹
لیر ترکیه ۶۶۸ ۷۴۰

به دنبال افزایش قیمت ارز در بازار غیر رسمی، بانک مرکزی ایران اعلام کرده است که "برای مدیریت بازار ارز و تک نرخی کردن قیمت ها" بهای انواع ارز را افزایش داده است.

مطابق تصمیم بانک مرکزی ایران، نرخ فروش دولتی یک دلار آمریکا از هزار و ۵۹ تومان در روز سه شنبه، به هزار و ۱۱۷ تومان در روز چهارشنبه افزایش پیدا کرده است.

حدود دو هفته پیش از این و در پی افزایش نرخ ارز در بازار غیر رسمی ایران، محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی این کشور گفته بود که "آنقدر در بازار ارز می ریزیم تا بازار اشباع شود."

مطابق گفته آقای بهمنی، قرار بود بانک مرکزی از روز شنبه هفتم خرداد، "به شدت دلار وارد بازار کند و قیمت ها را به شدت بشکند" اما اکنون بانک مرکزی اقدام به افزایش رسمی قیمت ارز دولتی کرده است.

طبق قانون پولی و بانکی ایران، بانک مرکزی مسئول تنظیم و اجرای سیاست اعتباری و پولی بر اساس سیاست کلی اقتصادی این کشور است.

منابع خبری در ایران می گویند که در پی افزایش قیمت ارز توسط دولت، نرخ انواع ارز در بازار آزاد هم بالا رفته و اقدام بانک مرکزی تاثیری منفی بر بازار داشته است. روز چهارشنبه یک دلار آمریکا در بازار غیر رسمی فروش ارز، ۱۲۲۰ و یک پوند بریتانیا ۲ هزار تومان به فروش رفت.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران سال گذشته در یک برنامه زنده تلویزیونی از رئیس کل بانک مرکزی این کشور خواسته بود که قیمت ارز را کاهش دهد.

آقای احمدی نژاد گفته بود وقتی ذخایر عظیم ارزی در اختیارداریم باید پول ملی را تقویت کنیم و بر این اساس باید روند کاهشی نرخ ارز ادامه یابد.

برخی کارشناسان اقتصادی می گویند که بعد از افزایش شدید قیمت سکه و بحث اضافه شدن مالیات بر ارزش افزوده بر سکه، نقدینگی موجود در بازار و تقاضای خریداران به سمت بازار ارز سرازیر شده است.