تلاش بانک مرکزی ایران برای تک نرخی نگه داشتن ارز

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption درخواست بانک مرکزی ایران از بانک های خصوصی و دولتی، تلاش برای تک نرخی نگه داشتن قیمت ارز توصیف شده است

در پی افزایش قیمت ارز از سوی بانک مرکزی ایران، این بانک به عنوان متولی پولی کشور از بانک های خصوصی و دولتی خواسته است تا ارز مورد نیاز متقاضیان را تامین کنند.

گزارش ها درباره محدودیت فروش ارز در بانک ها و صرافی های دولتی پیشتر سبب افزایش قیمت ارز در بازار غیر رسمی شده بود.

درخواست بانک مرکزی ایران از بانک های خصوصی و دولتی، تلاش برای تک نرخی نگه داشتن ارز توصیف شده است.

در هفته های اخیر قیمت ارز در بازار آزاد از قیمت رسمی آن که از سوی بانک مرکزی اعلام می شود پیشی گرفت.

به دنبال ادامه افزایش قیمت ارز در بازار غیر رسمی، بانک مرکزی ایران یک روز پیش از این اعلام کردکه "برای مدیریت بازار ارز و تک نرخی کردن قیمت ها" بهای انواع ارز را افزایش داده است.

مطابق تصمیم بانک مرکزی ایران، نرخ فروش دولتی یک دلار آمریکا از هزار و ۵۹ تومان در روز سه شنبه، به هزار و ۱۱۷ تومان در روز چهارشنبه افزایش پیدا کرد اما منابع خبری در ایران می گویند که در پی افزایش قیمت ارز توسط دولت، نرخ انواع ارز در بازار آزاد دوباره بالا رفته است.

به نظر می رسد که اقدام بانک مرکزی در افزایش رسمی قیمت ارز تاثیری منفی بر بازار داشته است.

روز چهارشنبه یک دلار آمریکا در بازار غیر رسمی فروش ارز، ۱۲۲۰ و یک پوند بریتانیا ۲ هزار تومان به فروش رفت اما یک روز پس از این دلار آمریکا ۱۲۱۵ تومان و پوند ۱۹۹۷ تومان به فروش رفت که کاهش اندکی نشان می دهد.

حدود دو هفته پیش از این و در پی افزایش نرخ ارز در بازار غیر رسمی ایران، محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی این کشور گفته بود که "آنقدر در بازار ارز می ریزیم تا بازار اشباع شود."

مطابق گفته آقای بهمنی، قرار بود بانک مرکزی از روز شنبه هفتم خرداد، "به شدت دلار وارد بازار کند و قیمت ها را به شدت بشکند" اما اکنون بانک مرکزی اقدام به افزایش رسمی قیمت ارز دولتی کرده و از بانک ها خواسته تا با تامین ارز مورد نیاز متقاضیان، قیمت ارز را دوباره به سوی تک نرخی شدن هدایت کند.

مطالب مرتبط