افزایش دوباره قیمت ارز در بازار تهران

صرافی در تهران حق نشر عکس mehr
Image caption بانک مرکزی چهار روز پیش نرخ دلار را ۱۱۷ تومان افزایش داد

از تهران گزارش شده که به دلیل محدودیت عرضه انواع ارزهای خارجی از سوی بانک مرکزی، نرخ ارز در بازار آزاد دوباره افزایش پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز شنبه ۲۱ خرداد، بانک مرکزی "دلار را به روش قطره چکانی و محدود به صرافی های بانکی و مجاز تزریق کرده است."

بنابر این گزارش، فقط صرافی بانک ملی به مسافران خارجی در ازای داشتن پاسپورت و بلیت دو هزار دلار می فروخت ولی دیگر صرافی ها که در آنها اطلاعیه های "ارز مسافرتی موجود است" نصب شده در موقع مراجعه مردم می گویند "ارز نداریم."

در روزهای اخیر و بعد از تب شدید بازار طلا، نرخ ارزهای خارجی در ایران افزایش پیدا کرده و بانک مرکزی ایران نیز نرخ ارزهای عمده خارجی را با هدف "مدیریت بازار ارز و تک نرخی کردن قیمت ها" افزایش داده است .

بانک مرکزی ایران اواخر هفته گذشته یکباره ۱۱۷ تومان نرخ دلار دولتی را افزایش داد و اعلام کرد که به میزان نیاز به بازار ارز ترزیق خواهد کرد.

بعد از افزایش قیمت ارز از سوی بانک مرکزی، نرخ ارزهای عمده در بازار آزاد هم افزایش یافت و در اولین روز هفته نیز این روند افزایشی ادامه پیدا کرده است.

بنابر گزارشها، در روز شنبه دلار آمریکا در بازار آزاد تهران به قیمت یک هزار و ۲۱۵ تومان، یورو یک هزار ۷۶۰ تومان و پوند به قیمت دو هزار و ده تومان معامله شده است.

در همین روز نرخ رسمی بانک مرکزی برای دلار یک هزار و ۱۷۲ تومان و بهای هر یورو یک هزار و ۶۸۱ تومان بوده است.

افزایش رسمی نرخ ارز از سوی بانک مرکزی، طرح محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران برای کاهش بیشتر نرخ ارز را زیر سئوال برده است.

آقای احمدی نژاد چندی پیش در یک گفتگوی تلویزیونی از بانک مرکزی خواسته بود که قیمت دلار را کم کند.

برخی تحلیلگران بازار می گویند که دولت از افزایش قیمت ها راضی است چون دلارهای نفتی را با قیمت های بیشتری در بازار می فروشد و درآمد بیشتری به دست می آورد.

مطالب مرتبط