اعتراض صنعتگران ایرانی به افزایش نرخ ارز

صرافی در تهران حق نشر عکس mehr
Image caption بانک مرکزی پنج روز پیش نرخ دلار دولتی را ۱۱۷ تومان افزایش داد

در پی افزایش شدید نرخ ارز از سوی بانک مرکزی ایران، صنعتگران ایرانی در نامه ای به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور این کشور، نسبت به تصمیم بانک مرکزی اعتراض کرده اند.

ابوالحسن خلیلی دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی به خبرگزاری فارس گفته که افزایش نرخ رسمی ارز باعث وارد شدن آسیبهای جدی به بخش صنعت خواهد شد.

روز چهارشنبه هفته گذشته بانک مرکزی به یکباره نرخ ارزهای عمده خارجی را با هدف "مدیریت بازار ارز و تک نرخی کردن قیمت ها" افزایش داد.

بانک مرکزی بعد از سالها تثبیت نرخ ارز، روز چهارشنبه برخلاف گفته های مقامات دولتی نرخ دلار دولتی را ۱۱۷ تومان بالا برد و اعلام کرد که به میزان نیاز به بازار ارز ترزیق خواهد کرد.

بعد از افزایش قیمت ارز از سوی بانک مرکزی، نرخ ارزهای عمده در بازار آزاد هم افزایش یافت و گزارشها نشان می دهدکه نرخ ارز در بازار آزاد همچنان در حال افزایش است.

میانگین افزایش نرخ ارزهای خارجی از سوی بانک مرکزی ایران حدود ۱۲ درصد است و صنعتگران ایرانی در نامه ای که به آقای احمدی نژاد نوشته اند اقدام بانک مرکزی را "بی سابقه" توصیف کرده اند.

آقای احمدی نژاد چندی پیش گفته بود که از رئیس کل بانک مرکزی خواسته تا قیمت دلار را کم کند و رئیس کل بانک مرکزی نیز از اعلام کرده بود که این بانک برای فرونشاندن التهاب بازار ارز و با هدف تثبیت نرخ ارز، بازار را با ارز فراوان بمباران خواهد کرد.

صنعتگران ایرانی با استناد به این سخنان می گویند که "آثار تصمیمات خلق الساعه در اقتصاد کشور و خصوصا بخش خصوصی، از جمله مواردی است که باید از سوی مسئولان نظام مورد توجه بیشتری قرار گیرد."

این گروه از صنعتگران ایرانی می گویند که چون بخش عمده ای از مواد اولیه صنایع کشور از طریق واردات تامین می شود "هر گونه افزایش نرخ ارز سبب افزایش قیمت تمام شده مواد اولیه می شود."

افزایش نرخ ارز به خصوص بعد از اجرای برنامه حذف یارانه ها، صنایع را با مشکل دیگری رو به رو کرده است.

بعد از حذف یارانه ها، دولت از یک طرف مانع از افزایش قیمت کالاهای تولیدی صنایع شد و از طرف دیگر از پرداخت کمک ها به صنایع خودداری کرد.

صنعتگران ایرانی نوشته اند که به دولت در اجرای طرح حذف یارانه ها و تثبیت قیمت ها کمک کرده اند ولی این کار "متاسفانه هیچ دست مریزادی را به همراه نداشت."

مشکل صنعتگران فقط مواد اولیه نیست بلکه آنها می گویند که تجهیزاتی را نیز که در طول یک سال گذشته "از طریق اعتبارات اسنادی" خریداری کرده اند، در بر می گیرد و تغییر نرخ ارز "اساس سرمایه گذاری صورت گرفته و توجیهات اقتصادی" آن را زیر سئوال برده است.

صنعتگران می گویند که افزایش نرخ ارز خسارت سنگینی را برای بازپرداخت تعهدات ارزی متوجه آنها می کند و "پیش بینی می شود این افزایش قیمت نزدیک به ده هزار میلیارد ریال (هزار میلیارد دلار) صرفا در بخش صنایع غذایی و واردات کالاهای اساسی برای بخش خصوصی زیان به همراه داشته باشد."

در این نامه تاکید شده که تا به حال صنایع کشور از یارانه جبرانی طرح حذف یارانه ها بی بهره بوده و فشار دولت برای ثبات نگهداشتن قیمت ها و تحریم های بین المللی را تحمل کرده است و دیگر "تاب تحمل ضربه سنگین دیگری را ندارد."

در این نامه از آقای احمدی نژاد خواسته شده که در افزایش نرخ ارز "بازنگری جدی" شود و گرنه بخش خصوصی و کارآفرینان و اقتصاد ملی "تنها بازنده" آن خواهند بود.

مطالب مرتبط