بانک مرکزی ایران افزایش شدید قیمت ارز را کنترل می کند

ارز حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رئیس کل بانک مرکزی ایران وعده داده است که ارز بیشتر به بازار تزریق خواهد شد

همزمان با افزایش پی در پی قیمت ارز در ایران، بانک مرکزی این کشور به عنوان مهمترین مرجع پولی و مالی ایران اعلام کرده است که ظرف یک روز آینده با سیاست هایی که در پیش گرفته است، قیمت ارز را کاهش خواهد داد.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی می گوید که این بانک تصمیم به عرضه بیشتر ارز در بازار دارد و تفاوت قیمت نفت ۱۲۰ دلاری فعلی و ۸۱.۵ دلاری مصوب در بودجه، این کشور در تامین مازاد ارزی مشکلی نخواهد داشت.

قیمت فروش هر دلار آمریکا در بازار غیر رسمی ارز به ۱۲۵۰ تومان رسیده است که نسبت به یک روز پیش ۴۰ تومان افزایش نشان می دهد.

رسانه های ایران می گویند افزایش قیمت ۴۰ تومانی قیمت دلار در ایران به فاصله چند ساعت اتفاق افتاده و از محدودیت عرضه ارز توسط بانک مرکزی خبر می دهند.

جهش قیمت ارز در بازار غیر رسمی ایران پس از آن صورت گرفت که بانک مرکزی ایران با هدف " مدیریت بازار و تک نرخی نگه داشتن" قیمت ارز، نرخ رسمی و مرجع آن را بالا برد.

مطابق تصمیم بانک مرکزی ایران، نرخ فروش دولتی یک دلار آمریکا از هزار و ۵۹ تومان در روز سه شنبه ۱۷ خرداد، به هزار و ۱۱۷ تومان در روز چهارشنبه ۱۸ خرداد افزایش پیدا کرد.

در پی افزایش قیمت ارز توسط دولت، برخلاف پیش بینی بانک مرکزی، نرخ انواع ارز در بازار آزاد هم بالا رفت و اقدام بانک مرکزی عملا تاثیر منفی بر بازار داشت.

روز چهارشنبه یک دلار آمریکا در بازار غیر رسمی فروش ارز، ۱۲۲۰ و یک پوند بریتانیا ۲ هزار تومان به فروش رفت.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران ۵ روز پس از تصمیم به افزایش رسمی قیمت ارز گفته است که با تفاوت نرخ ارز بانک مرکزی و بازار غیر رسمی از فروش هر دلار حدود ۱۴۰ تومان به دلالان و واسطه ها می رسد.

آقای بهمنی از تزریق ارز به بازار خبر داده و گفته است که در فرودگاه های ایران هم از این پس به مسافران خدمات ارزی ارائه داده خواهد شد تا به گفته او از فشار بازار کاسته شود.

رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته است که افزایش قیمت ارز، سود بیشتری را نصیب صادرکنندگان محصولات تولیدی ایران می کند اما منتقدان می گویند افزایش قیمت ها، وارد کنندگان کالا را به واردات بیشتر و افزایش درآمدهایشان تشویق می کند و تاثیر منفی بر فروش کالاها و سرانجام تولید کنندگان داخلی خواهد گذاشت.

افزایش قیمت ارز در هفته های اخیر باعث افزایش هزینه های تولید در واحد های صنعتی ایران شده است.

دبیر کل کانون انجمن های صنعتی صنایع غذایی و انجمن قطعه سازان خودرو اعلام کرده اند که با افزایش ۱۲ درصدی قیمت ارز، هزینه های تولید هم بین ۵ تا ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

محمدرضا نجفی منش، دبیر انجمن قطعه سازان خودرو گفته است که برای ادامه تولید اقتصادی در صنعت قطعه سازی، باید حداقل افزایش صورت گرفته بابت تامین مواد اولیه این صنعت، جبران شود.