افزایش قیمت کالا و کاهش نرخ ارز در بازار غیر رسمی ایران

نرخ فروش چند ارز معتبر ۲۴ خرداد
دلار آمریکا (به تومان) ۱۲۲۰
درهم امارات ۳۳۵
یورو ۱۷۷۰
پوند بریتانیا ۲۰۲۰

یک روز پس از وعده رئیس کل بانک مرکزی ایران مبنی بر تزریق ارز به بازار، قیمت خرید و فروش ارز در بازار غیر رسمی این کشور کاهش یافته است.

هر دلار آمریکا در بازار غیر رسمی ارز در تهران روز سه شنبه، بیست و چهار خرداد، ۱۲۲۰ تومان به فروش رفت که نسبت به روز قبل ۳۰ تومان کاهش نشان می دهد.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی یک روز پیش از این گفته بود که این بانک تصمیم دارد ارز بیشتری به بازار عرضه کند.

آقای بهمنی گفته بود که با توجه به تفاوت قیمت فروش نفت ۱۲۰ دلاری فعلی و قیمت ۸۱.۵ دلاری مصوب در بودجه این کشور، تامین ارز مورد نیاز با مشکل مواجه نخواهد شد.

گزارش های رسیده از صرافی های تهران حاکی از آن بود که به دلیل کمبود ارز در بازار، فروش آن با محدودیت هایی مواجه بود و این امر قیمت ارز در بازار غیر رسمی را به بیش از رقم اعلام شده رسانده بود.

افزایش قیمت ارز در بازار غیر رسمی فروش پس از آن جهش بیشتری یافت که بانک مرکزی ایران با هدف "مدیریت بازار و تک نرخی نگه داشتن" قیمت ارز، نرخ رسمی و مرجع آن را بالا برد.

مطابق تصمیم بانک مرکزی ایران، نرخ فروش دولتی یک دلار آمریکا از هزار و ۵۹ تومان در روز سه شنبه ۱۷ خرداد، به هزار و ۱۷۱ تومان در روز چهارشنبه ۱۸ خرداد افزایش پیدا کرد.

این نرخ در روز سه شنبه ۲۴ خرداد به هزار و ۱۶۲ تومان رسیده است.

حق نشر عکس ilna
Image caption به دنبال بالا رفتن قیمت ارز در ایران، قیمت کالاهای وارداتی و مواد اولیه وارداتی مورد نیاز واحد های صنعتی هم بالا رفته است

افزایش قیمت لوازم خانگی

در پی افزایش قیمت رسمی ارز، هزینه تولید در واحد های صنعتی ایران هم به دلیل بالا رفتن قیمت مواد اولیه وارداتی، افزایش یافته است.

محمد طحان پور، رئیس اتحادیه کشوری لوازم خانگی ایران، به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران گفت که به دنبال بالا رفتن قیمت ارز و گران شدن هزینه های تولید، سازمان بازرگانی استان تهران، مجوز افزایش ۱۰ درصدی قیمت لوازم خانگی را صادر کرده است.

آقای طحان پور گفته است که واردکنندگان و تولیدکنندگانی که درخواست افزایش قیمت بیش از ۱۰ درصد دارند، با ارائه مستندات به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و واردکنندگان مراجعه کنند.

دبیر کل کانون انجمن های صنعتی صنایع غذایی و انجمن قطعه سازان خودرو هم پیش تر اعلام کرده بودند که با افزایش ۱۲ درصدی قیمت ارز، هزینه های تولید هم بین ۵ تا ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

مطالب مرتبط