نفت کوره برای اولین بار در بورس نفت کیش معامله شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption قرار است در بورس نفت به زودی نفت خام هم معامله شود؛ عکس از شانا

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران از آغاز معامله نفت کوره در تالار بورس نفت کیش خبر داده است.

علی صالح آبادی، به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است در صورتی که شرکت ملی نفت ایران "برخی اقدام ها" را انجام دهد، در روزهای آینده می توان نفت خام را هم در بورس نفت عرضه کرد.

اولین محموله هر تن: ۶۶۷ دلار

اولین نفت کوره معامله شده در تالار بورس نفت کیش، محصول عرضه شده توسط شرکت پالایش نفت بندر عباس است.

این شرکت ۳۵ هزار تن نفت کوره صادراتی خود را به قیمت ۶۶۸ دلار و ۴۱ سنت عرضه کرد که در سومین مرحله عرضه سرانجام با یک دلار زیر این قیمت، ۶۶۷ دلار و ۴۱ سنت در هر تن به فروش رفت.

رسانه های ایران می گویند که این محموله پس از حدود ۲۰ دقیقه رقابت خریداران، معامله شد.

سازمان بورس و اوراق بهادار ایران اوایل سال جاری خورشیدی، عرضه نفت کوره را در بورس نفت کیش وعده داده بود.

معامله نفت کوره، آغاز مرحله سوم و نهایی تاسیس بورس نفت در منطقه آزاد کیش است.

نخستین مرحله بورس فرآورده های نفتی ایران بهمن ۱۳۸۶ در حضور مقام های دولتی ایران در جزیره کیش افتتاح شده بود.

قرار است از میان محصولات پتروشیمی، فقط کود شیمیایی در بورس عرضه نشود چون دولت اصرار دارد که این کالا را به صورت یارانه ای در اختیار کشاورزان قرار دهد.

بورس نفت ایران هنوز دبیرکل ندارد و فعلا مدیریت آن با مدیر تالار بورس کیش است.

سومین بورس کالا در مراحل پایانی راه اندازی

از زمان افتتاح بورس نفت در کیش پیش بینی شده بود که معاملات با ریال، واحد پول ملی ایران انجام شود، و در عین حال معاملات با تمام ارزهای معتبر قابل انجام باشد ولی در "اتاق پایاپای"، به هم ارز آن یعنی ریال تبدیل شود.

دولت ایران امیدوار بود با راه اندازی بورس نفت، معاملات بر اساس عرضه و تقاضا و به صورت شفاف انجام شود و با کوتاه شدن دست واسطه ها و حذف رانت، امکان حضور مشتریان حقیقی در این بازار فراهم شود.

ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت و گاز مزیت های نسبی دارد که می تواند از آن در بورس نفت استفاده کند؛ با این حال برخی کارشناسان می گویند که پیچیدگی معاملات نفتی، نوسان زیاد قیمت دلار از مهمترین مشکلاتی است که بورس نفت ایران با آن مواجه بوده است.

مقام های بورس می گوید که غیر ایرانی ها می توانند بدون اخذ روادید به کیش سفر کنند و نقل و انتقال منابع مالی خود را "بدون هیچ مشکلی" در بورس نفت انجام دهند.

کیش از مناطق آزاد تجاری ایران و در آب های خلیج فارس واقع است و رفت و آمد غیر ایرانی ها و نقل و انتقال ارز در آن مطابق قانون مناطق آزاد تجاری، محدودیتی ندارد.

بورس نفت بعد از بورس فلزات و کشاورزی سومین بورس کالایی در ایران است.