دولت بریتانیا: فعالیت بانکها باید از نو سازماندهی شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption بانک های بریتانیا در جریان بحران اقتصادی جهانی به شدت متضرر شدند

جورج آزبورن، وزیر خزانه داری بریتانیا، از پیشنهاداتی حمایت کرده است که بر اساس آنها، بانک های این کشور وادار خواهند شد فعالیت های عادی بانکی را از عملیات سرمایه گذاری تفکیک کنند.

آقای آزبورن قرار است روز چهارشنبه در سخنانی در ضیافت سالانه شهردار لندن اعلام کند که بانک های کشورش فعالیت خود را باید به گونه ای تغییر دهند که اگر بخش عملیات سرمایه گذاری آنها با مشکل روبرو شود، سپرده ها و وام های مشتریان عادی به مخاطره نیافتد.

تفکیک فعالیت بانک های بزرگ بخشی از توصیه کمیسیون مستقل در امور بانکی بریتانیا بوده است.

بانک های بریتانیایی، مانند تمام بانک ها در سراسر جهان، در جریان بحران اقتصادی جهانی در سال های اخیر به شدت متضرر شد.

در جریان این بحران، سه بانک بزرگ بریتانیا فقط به این دلیل ورشکسته نشدند که دولت وارد عمل شد و آنها را نجات داد.

برای کاستن از تکرار چنین وضعیتی در آینده، وزیر خزانه داری بریتانیا درصدد برآمده است طرحی را برای سازماندهی جدید بانک ها اعلام کند.

بر اساس این طرح، بانک ها ملزم می شوند به گونه ای فعالیت مالی خود را سازماندهی کنند که فعالیت عادی آنها در برابر فعالیت های سرمایه گذاری، که پرخطرتر است، محافظت شود.

به گفته مارک گریگوری، گزارشگر بی بی سی در امور تجاری، ریسک ناشی از فعالیت های سرمایه گذاری باعث شد بحران اقتصادی دامنگیر بانک ها شود.

اما برخی از کارشناسان می گویند طرح پیشنهادی و جدید آقای آزبورن برای محافظت از سپرده های مردم و موسسات تجاری کافی نیست.

آنها می گویند که فعالیت بانک ها باید به گونه ای تفکیک شود که نه فقط فعالیت های عادی بانکی در مقابل معاملات بالقوه پرخطر سرمایه گذاری محافظت شود، بلکه لازم است این دو نوع فعالیت در موسسات کاملا مجزا متمرکز شود.

مطالب مرتبط