اختلاف نظر در دولت ایران درباره مالیات بر ارزش افزوده سکه

حق نشر عکس irna
Image caption بانک ملی و بانک کارگشایی در ایران، مسئول وصول مالیات بر ارزش افزوده سکه‌اند

مقام های دولتی در ایران در باره حذف مالیات بر ارزش افزوده از سکه اختلاف نظر پیدا کرده اند.

در حالی که رئیس کل بانک مرکزی ایران می گوید که برای کاهش قیمت طلا، مالیات بر ارزش افزوده سکه باید حذف شود، یک مقام سازمان امور مالیاتی ایران می گوید در این زمینه توافقی با بانک مرکزی نشده است.

در هفته های اخیر با افزایش پی در پی قیمت طلا و سپس نرخ ارز، بانک مرکزی ایران در صدد کنترل بازار و تک نرخی نگه داشتن قیمت ارز شده است.

بانک مرکزی ایران به عنوان مهمترین مرجع پولی و مالی این کشور می گوید که پایین آمدن قیمت طلا، منجر به کاهش قیمت ارز خواهد شد.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی می گوید که این بانک به زودی اعلام خواهد کرد که مالیات بر ارزش افزوده از سکه حذف می شود.

اما در واکنش به این اظهارات، محمدقاسم پناهی، معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان مالیاتی ایران به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که ‌تاکنون چنین توافقی بین سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی انجام نشده است و او از اظهارات محمود بهمنی در این باره بی‌اطلاع است.

آقای پناهی گفته است که هیچ ابهامی در زمینه اخذ مالیات برارزش افزوده سکه وجود ندارد و بانک ملی و بانک کارگشایی مسئول وصول مالیات بر ارزش افزوده سکه‌ هستند.

در حدود یک هفته پیش از این، عبدالرضا ترابی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران گفته بود این احتمال وجود دارد که مسئولان بانک مرکزی قصد داشتند با افزایش قیمت سکه در بازار، حجم نقدینگی را کاهش دهند.

آقای ترابی گفته بود که افزایش قیمت سکه در بازار در ماه‌های اخیر، اقتصاد ایران را دچار نوسان کرده است.

میزان مالیات بر ارزش افزوده سکه، که رئیس کل بانک مرکزی می گوید در صدد حذف آن برآمده، چهار درصد است.

مالیات بر ارزش افزوده تمامی زنجیره تولید کالا و خدمات را در بر می گیرد و در هر مرحله به نسبت ارزش افزوده ایجاد شده برای کالا و خدمات، مالیات جداگانه دریافت می شود.

این روش جایگزین مالیات بر تولید و فروش می شود که مالیات آن به جای محصول نهایی در مراحل مختلف محاسبه و دریافت می شود.

به عقیده کارشناسان، مالیات بر ارزش افزوده می تواند به عادلانه شدن پرداخت مالیات ها کمک کرده و از مالیات مضاعفی که معمولا در روش های دیگر به مصرف کننده نهایی تحمیل می شود، جلوگیری کند.

مطابق قانون مالیات بر ارزش افزوده، معافیت‌های مالیاتی شامل سکه نمی شود و حذف از آن فهرست کالاهایی که مالیات به آن تعلق می گیرد، نیازمند مصوبه دولت و مجلس این کشور است.

قانون مالیات بر ارزش افزوده که در سال ۱۳۸۷ به تصویب نهایی مجلس ایران رسیده، یکی از قوانین مهم برای اصلاح ساختار اقتصاد کلان ایران به حساب می آید که به شدت بر درآمدهای نفتی متکی است و سهم مالیات در آن بسیار پائین است.

بخش زیادی از فعالیت های اقتصادی در ایران زیر زمینی است و دولت نمی تواند از این فعالیت های اقتصادی مالیات دریافت کند. با این حال دولت ایران با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده امیدوار است فرارهای مالیاتی را گرفته و سهم درآمدهای خود را از اخذ مالیات را افزایش دهد.

اجرای این طرح به دنبال اعتراض طلا فروشان و تعطیلی بازار طلا در تهران متوقف شد اما از اواخر پاییز سال گذشته خورشیدی اجرای آن دوباره از سر گرفته شده و سازمان امور مالیاتی ایران بر اجرای این طرح پافشاری کرده است.

این سازمان برای "متخلفان از پرداخت مالیات ارزش افزوده" جرایم سنگینی وضع کرده است.