تلاش ایران برای انتقال انرژی و مواد سوختی به منطقه قفقاز

حق نشر عکس ilna
Image caption ایران امیدوار است از طریق ارمنستان، راهی به بازار انرژی در منطقه قفقاز بیابد

مقام های نفتی ایران می گویند که این کشور در صدد ساخت خط لوله انتقال مواد سوختی به ارمنستان و ساخت یک انبار سوخت در نزدیکی ایروان، پایتخت این کشور است.

جلیل سالاری، مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفته است که مذاکرات مربوط به ساخت خط لوله آغاز شده و مطالعات ساخت انبار ذخیره سازی و توزیع فراورده های نفتی در حاشیه ایراوان در دستور کار قرار دارد.

آقای سالاری می گوید که امکان ساخت یک خط لوله ۸ تا ۱۲ اینچی برای صادرات سوخت در بلند مدت توجیه اقتصادی دارد.

این خط لوله قرار است مواد سوختی را از تبریز به ارمنستان منتقل کند.

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هدف ایران از ساخت انبار مواد سوختی در ارمنستان را تامین انرژی مورد نیاز این کشور و امکان صادرات فرآورده های نفتی ایران به گرجستان و سایر کشورهای آسیای میانه و منطقه قفقاز اعلام کرده است.

ارمنستان حدود ۲۶ کیلومتر مرز زمینی با ایران دارد و دو کشور چند سالی است که مبادله برق و گاز طبیعی با یکدیگر را آغاز کرده اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روئسای جمهور ایران و ارمنستان؛ دو کشور روابط سیاسی نزدیکی با یکدیگر دارند

تلاش ایران برای افزایش مبادلات انرژی با ارمنستان پس از آن صورت می گیرد که جا به جایی نفت دریای خزر توسط ایران بیش از یک سال است که متوقف شده و نفوذ ایران در بازار انرژی در منطقه آسیای میانه و قفقاز عملا کاهش یافته است.

اجرای طرح سوآپ (مبادله) نفت از سال ۱۳۷۶ در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی آغاز شد و چندی قبل محمود احمدی‌نژاد گفته بود که ایران تا پایان برنامه پنجم توسعه می‌تواند میزان سوآپ را به بیش از سیصدهزار بشکه در روز برساند.

با این همه خردادماه سال گذشته خورشیدی، وزارت نفت ایران اعلام کرد که از تمدید قرارداد چهار شرکت مجری انتقال نفت قزاقستان و ترکمنستان و جمهوری آذربایجان از مسیر ایران خودداری کرده است.

پس از استقلال جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی، دولت اکبر هاشمی رفسنجانی درصدد تشویق سرمایه‌گذاران برای عبور خطوط لوله نفت و گاز خزر از ایران برآمد.

با راه‌اندازی خط لوله‌ای که نفت خزر را از باکو به تفلیس و سپس بندر جیحان در ترکیه می‌رساند، اهمیت استراتژیک ایران در این زمینه کمرنگ شد.

دولت آمریکا با گذشتن خطوط انتقال نفت دریای خزر از ایران که با صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به مشابه فعلی آن همراه بود مخالفت کرد و عملا ایران را از چرخه پرسود انتقال انرژی منطقه به اروپا کنار گذاشت.

به نظر می رسد که تلاش ایران برای انتقال انرژی به ارمنستان به وسیله خط لوله و ساخت انبار مواد سوختی در این کشور، باهدف جبران حذف این کشور از مبادلات انرژی در کشورهای شمالی به خصوص منطقه قفقاز است.