بانک مرکزی ایران: برای تست بازار ارز را گران کردیم

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران حق نشر عکس isna
Image caption آقای بهمنی کاهش نرخ ارز در روزهای آتی را پیش بینی کرده است

با ادامه نوسان بهای دلار آمریکا و دیگر ارزهای خارجی در بازار ایران، مقام های اقتصادی این کشور همچون رئیس کل بانک مرکزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس اتاق بازرگانی ایران در ارتباط با چگونگی تثبیت نرخ ارز اظهار نظر کرده و از تاثیرات این نوسانات بر اقتصاد اظهار نگرانی کردند.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، روز یکشنبه (۲۹ خرداد - ۱۹ ژوئن) در گفتگو با خبرگزاری مهر اعلام کرد که سیاست بانک مرکزی رساندن بهای دلار آمریکا به ۱۱۰۰ تومان طی روزهای آینده است.

آقای بهمنی با اشاره به کاهش بهای دلار آمریکا طی چند روز گذشته در بازار آزاد ایران گفت: "روند کاهشی نرخ دلار تا جایی پیش خواهد رفت که در بازار هیچگونه تفاوت قیمت ارزی وجود نداشته باشد و تعادل در بازار ایجاد شود."

رئیس کل بانک مرکزی در ارتباط با علت گران کردن بهای ارز پایه توسط این بانک در روزهای گذشته را "تست بازار" اعلام کرد که به گفته وی به این نهاد دولتی کمک خواهد کرد تا سیاست های خود را برای کنترل بازار بیازماید.

تلاش بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز پس از آن صورت گرفت که تقاضا در بازار ایران برای خرید ارز افزایش پیدا کرد و نرخ ارزهای خارجی در بازار غیر رسمی نوسان ناگهانی پیدا کرده است.

بهای هر دلار آمریکا تا پایان روز جمعه (۲۷ خرداد - ۱۷ ژوئن) برای معامالات بالای ۱۰ هزار دلار و در بازار آزاد به ۱۲۳۰ تومان رسیده بود.

'مالیات بر ارزش افزوده سکه حذف نمی شود'

حق نشر عکس mehr
Image caption نوسانات اخیر بازار ارز و طلا و ناتوانی بانک مرکزی در کاهش سریع نرخ این دو معیار نرخ تورم در ایران، این نگرانی را به وجود آورده که شرایط اقتصادی این کشور به شرایطی مشابه اوایل دهه هفتاد خورشیدی باز گردد

شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران، می گوید که قانون مالیات بر ارزش افزوده قانونی است که در چند مرحله به اجرا در خواهد امد و اجرای آن هنوز تکمیل نشده است.

آقای حسینی امروز (یکشنبه) در حاشیه همایش آموزشی مدیران بیمه گفت که "بر اساس ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده، هفده حوزه از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند که طلا و سکه جزو این بخش ها نیستند، لذا قانون در این بخش ها لازم و جاری است."

برخی کارشناسان اقتصادی می گویند که بعد از افزایش شدید قیمت سکه در بازار و بحث اضافه شدن مالیات بر ارزش افزوده بر سکه، نقدینگی به سمت بازار ارز سرازیر و منجر به نوسانات ناگهانی شده است.

آقای حسینی که سخنگوی اقتصادی دولت نیز هست، در ارتباط با سیاست های کنترل نرخ ارز گفت: "هفته گذشته بانک مرکزی موفق شد که ۵۰ درصد شکاف بین نرخ دلار در بازار آزاد و نرخ مرجع (بانک مرکزی) را از بین ببرد و این سیاست همچنان دنبال خواهد شد."

نهاوندیان: نرخ ارز با شیب ملایم اصلاح شود

حق نشر عکس econews.ir
Image caption محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی که مهمترین نهاد بخش خصوصی در ایران است

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران از نهادهای دولتی سیاستگذار در زمینه ارز و پول خواست که اصلاح نرخ ارز با "شیب ملایم" صورت گیرد.

آقای نهاوندیان که هفته گذشته برای دومین بار پیاپی به عنوان رئیس اتاق بازرگانی انتخاب شد، علت این درخواست را پیشگیری از تورم ایجاد شده به خاطر نوسانات سریع در بازار ارز اعلام کرد و گفت: "ثبات نرخ ارز یعنی اینکه به تولید کننده خارجی میدان می دهیم. اگرچه بالا رفتن نرخ ارز ممکن است نرخ مواد اولیه وارداتی را افزایش دهد اما به یاد داشته باشیم که سایر عوامل همچون نرخ دستمزد، سود تولید کننده و استهلاک وجود دارند و اقتصاد داخلی از آن تبعیت می کند."

نوسانات اخیر بازار ارز و طلا و ناتوانی بانک مرکزی در کاهش سریع نرخ این دو معیار نرخ تورم در ایران، این نگرانی را به وجود آورده که شرایط اقتصادی این کشور به شرایطی مشابه اوایل دهه هفتاد خورشیدی باز گردد.

در آن زمان قیمت سکه و ارز افزایش پیدا کرد و بانک مرکزی نتوانست آن را کنترل کند و عملا بهای ارز و طلا در بازار ایران دو نرخی شد.