سایه استیضاح روی سر وزیر خارجه ایران قرار گرفت

احمد توکلی حق نشر عکس a
Image caption آقای توکلی از انتصاب معاون جدید وزارت امورخارجه به شدت انتقاد کرده است

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران با امضای طرحی خواستار استیضاح علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه این کشور شدند. علت این استیضاح، انتصاب محمد شریف ملک‌زاده به سمت معاون وزارت امورخارجه اعلام شده که از چهره های نزدیک به اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد است.

گفته می شود قرار است این طرح روز سه شنبه این هفته اعلام وصول شود. در همین حال محمد رضا میرتاج الدینی، معاون پارلمانی محمود احمدی نژاد به ایرنا گفته است تلاشهایی در جریان است تا مساله از راهی غیر از استیضاح حل و فصل شود.

آقای میرتاج الدینی گفته وضعیت داخلی و بین المللی جمهوری اسلامی ایران اقتضا می کند که این استیضاح جامه عمل بخود نپوشد.

موضوع تهیه طرح نمایندگان مجلس ایران، امروز (یکشنبه ۲۹ خرداد - ۱۹ ژوئن) همزمان با جلسه علنی مجلس شورای اسلامی مطرح شد و امضاء کنندگان علت تهیه این طرح را "نصب محمد شریف ملک‌زاده، کارمند انتقالی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان معاون اداری و مالی وزارت امور خارجه، بدون توجه به سوابق مساله دار وی" عنوان کرده اند.

از چهره‌های شاخص امضاء کننده این طرح می توان به احمد توکلی، علی مطهری، غلامرضا مصباحی مقدم، حمیدرضا کاتوزیان و روح الله حسینیان اشاره کرد.

وبسایت خبرآنلاین، نزدیک به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، تعداد امضاء کنندگان این طرح را ۲۲ نفر اعلام کرده و بخشی از این نامه را چنین منتشر کرده است: "اگرچه انتخاب معاون از اختیارات وزیر است، اما هیچ وزیری حق ندارد فردی را به معاونت خود منصوب کند که اکثریت همکارانش در مدیرت قبلی بازداشت شده​اند و خود وی نیز با اتهامات متعدد مالی و غیر مالی در شرف بازداشت است."

انتقاد از انتصاب افراد 'مساله دار'

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران در واکنش به انتصاب معاون جدید وزارت امورخارجه گفت که "متاسفانه افرادی در کشور پست می گیرند که دلال سرمایه داران بی دینی هستند که برای بچه‌شان یک ساعت به قیمت ۴۵ میلیون تومان خریداری می کنند و برای دو پسرشان بنز می خرند به قیمت ۱۶۰ میلیون تومان. اما این فرد می شود معاون وزیر."

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای توکلی امروز (یکشنبه) در جلسه علنی مجلس ایران با انتقاد شدید از انتصاب آقای ملک زاده به عنوان معاون جدید وزارت امورخارجه گفت که "فردی با دهها اتهام و شهرت به کجی و انحراف بین بسیاری از سیاستمداران، معاون وزیر خارجه شده است."

آقای توکلی که از منتقدان اصولگرای محمود احمدی نژاد به شمار می رود، با اشاره به گوشزد خود به علی اکبر صالحی در ارتباط با انتصاب معاون جدیدش گفت: "من به وزیر خارجه گفتم چرا این کار را انجام می دهی که او گفت خیرخواهان زیادی به من تذکر داده اند اما من سند ندارم. به او گفتم برو قوه قضاییه و وزارت اطلاعات سند بگیر."

وی همچنین با انتقاد از تاخیر در ارایه گزارش هیئت تحقیق و تفحص مجلس از شورای عالی ایرانیان خارج از کشور که ریاستش بر عهده اسفندیار رحیم‌مشایی است، خواستار ارایه هر چه سریعتر این گزارش شد.

'استیضاح صالحی، بازی برد - برد برای دولت'

حق نشر عکس AFP
Image caption علی اکبر صالحی، پس از برکناری غیرمنتظره منوچهر متکی، وزیر سابق امورخارجه، به این مقام رسید

محمد جواد ابطحی، نماینده مجلس ایران با انتقاد از طرح استیضاح علی اکبر صالحی، چنین طرحی را "یک بازی برد - برد برای دولت" ارزیابی کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای ابطحی گفته که "انتصاب ملک‌زاده از هر منظر به نفع دولت شد."

وی علت این ارزیابی خود را چنین مطرح کرد که چنانچه "استیضاح وزیر امورخارجه در مجلس رای بیاورد، احتمالا رئیس جمهوری آقای ملک زاده را به عنوان سرپرست وزارت خارجه تعیین می کند و اگر این استیضاح در مجلس رای نیاورد، دولت مدعی می شود که اقدامش در انتصاب ملک زاده درست بوده است."

آقای ابطحی با انتقاد از تهیه طرح استیضاح وزیر امورخارجه، به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته که "وقتی به وزیر اعتماد کردیم نباید به ریز کارهای او ایراد بگیریم، این جایگاه نمایندگی نیست."

علی اکبر صالحی، پس از برکناری غیرمنتظره منوچهر متکی، وزیر سابق امورخارجه، به این مقام رسید. او پیش از این ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را بر عهده داشت.

مطالب مرتبط