قیمت ارز دولتی در ایران کاهش یافت

حق نشر عکس Corbis
Image caption هر دلار آمریکا روز دوشنبه در بازار غیر رسمی بین هزار ۱۹۵ تا هزار و ۲۰۰ تومان به فروش رفت

بانک مرکزی ایران به عنوان متولی امور بانکی و پولی این کشور، قیمت رسمی ارز را برای دومین بار طی یک هفته گذشته کاهش داده است.

بانک مرکزی روز دوشنبه سی ام خرداد، قیمت یک دلار آمریکا را با ۲۱ تومان کاهش ۱۱۲۳ تومان اعلام کرد.

افزایش قیمت ارز در بازار غیر رسمی فروش پس از آن جهش بیشتری یافت که بانک مرکزی ایران با هدف "مدیریت بازار و تک نرخی نگه داشتن" قیمت ارز، از هفدهم خرداد، نرخ رسمی و مرجع آن را بالا برد.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، روز یکشنبه (۲۹ خرداد - ۱۹ ژوئن) در گفتگو با خبرگزاری مهر اعلام کرده بود که سیاست بانک مرکزی رساندن بهای دلار آمریکا به ۱۱۰۰ تومان طی روزهای آینده است.

آقای بهمنی با اشاره به کاهش بهای دلار آمریکا طی چند روز گذشته در بازار آزاد ایران گفته بود: "روند کاهشی نرخ دلار تا جایی پیش خواهد رفت که در بازار هیچگونه تفاوت قیمت ارزی وجود نداشته باشد و تعادل در بازار ایجاد شود."

هر چند بانک مرکزی با هدف تک نرخی نگه داشتن قیمت ارز، تاکنون دوبار نرخ مرجع و رسمی را کاهش داده، با این حال نوسان قیمت ارز در بازار غیر رسمی ادامه دارد.

هر دلار آمریکا روز دوشنبه در بازار غیر رسمی بین هزار ۱۹۵ تا هزار و ۲۰۰ تومان به فروش رفت.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران پس از تصمیم به افزایش رسمی قیمت ارز گفته بود که با تفاوت نرخ ارز بانک مرکزی و بازار غیر رسمی از فروش هر دلار حدود ۱۴۰ تومان به دلالان و واسطه ها می رسد.

افزایش قیمت ارز در هفته های اخیر باعث افزایش هزینه های تولید در واحد های صنعتی ایران شده است.

دبیر کل کانون انجمن های صنعتی صنایع غذایی و انجمن قطعه سازان خودرو اعلام کرده اند که با افزایش ۱۲ درصدی قیمت ارز، هزینه های تولید هم بین ۵ تا ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است.