دولت ایران فروش گاز را به بخش خصوصی واگذار می کند

حق نشر عکس shana
Image caption آقای اوجی می گوید که شرکت گاز قم اولین شرکتی است که با بخش خصوصی قرارداد فروش گاز امضا می کند

شرکت ملی گاز ایران می گوید که به زودی فروش گاز را بخش خصوصی واگذار می کند ولی بخش خصوصی حق افزایش قیمت گاز را ندارد.

جواد اوجی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران می گوید که بهره برداری و توزیع گاز طبیعی، توسعه شبکه گاز، واگذاری انشعاب، کنتور خوانی، نگهداری و تعمیرات تاسیسات شبکه گاز، صدور قبوض گاز و وصول مطالبات به بخش خصوصی واگذار می شود.

بنابر طرحی که شرکت ملی گاز تهیه کرده، بخش خصوصی می تواند با شرکت های گاز استانها قرارداد امضا کند و این شرکت ها گاز را از محل ورودی شهر تحویل گرفته و به مردم می فروشد.

در این طرح، قیمت گاز در اختیار دولت است و شرکت ملی گاز ایران بر اساس هر متر مکعب گازی که این شرکت ها می فروشند، به صورت "حق العمل" هزینه های آنها را پرداخت خواهد کرد.

آقای اوجی می گوید که واگذاری امور مربوط به گاز به صورت مناقصه خواهد بود و شرکت ملی گاز در ازای کارهایی که قرار است انجام شود، قیمت پایه ای در نظر می گیرد و هر شرکتی که مبلغ کمتری پیشنهاد بدهد، برنده مناقصه خواهد بود.

به گفته آقای اوجی، شرکت گاز قم اولین شرکتی است که در حال انعقاد قرارداد با بخش خصوصی است.

واگذاری فروش گاز و وصول مطالبات شرکت ملی گاز از آن رو اهمیت دارد که بعد اجرای برنامه حذف یارانه ها، قیمت گاز چندین برابر شده و اعتراض بسیاری از خانواده ها را برانگیخته است. به گونه ای که حتی در مواردی دولت طرح پرداخت قسطی هزینه های گاز را نیز مطرح کرده است.

برخی گزارشها حاکی است که تعدادی از خانواده ها به دلیل قبض های گاز میلیونی از پرداخت گاز بهای خود خودداری می کنند.

قیمت گاز پس از حذف یارانه ها از ۱۳ تومان در هر مترمکعب به میانگین ۷۰ تومان در هر مترمکعب افزایش یافت.

مدتی بعد از آن و در پی اعتراض مصرف کنندگان، شرکت ملی گاز، کشور را به مناطق مختلف تقسیم کرد و دو نرخ متفاوت را در سال یعنی ماههای سرد و گرم برای گاز در نظر گرفت.

در پنج ماه سرد سال قیمت اولیه بعد از حذف یارانه ها ملاک قرار داده شد و برای هفت ماه دیگر حداقل قیمت برای کمترین میزان مصرف ۷۰ تومان برای هر مترمکعب و برای بیشترین میزان مصرف ۳۵۰ تومان در نظر گرفته شد.

این اولین بار است که دولت فروش گاز را بر عهده بخش خصوصی می گذارد و شرکت های خصوصی باید بهای گاز مصرفی را از مردم بگیرند.

ایران دومین دارنده ذخایر گازی در دنیاست اما سهم چندانی در بازار جهانی گاز ندارد. مهمترین مشتری گاز ایران در حال حاضر ترکیه است و در مقابل نیز ایران تقریبا به میزان گاز صادراتی اش از ترکمنستان گاز وارد می کند.

ظرفیت تولید گاز این کشور سالانه حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب است و بخش عمده ای آن در بخش های خانگی و صنعتی مصرف می شود و مقادیری نیز برای جلوگیری از افت فشار چاه های نفت، به این چاهها تزریق می شود.

در حال حاضر ۸۶۵ شهر، بیش از ده هزار روستا، ۵۸ نیروگاه و ۳۴ هزار واحد صنعتی به شبگه گاز طبیعی وصل شده اند و شرکت ملی گاز ایران ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک دارد.

مطالب مرتبط