نگرانی از تعطیلی نیروگاه‌های ایران به دلیل کمبود گاز

حق نشر عکس 1
Image caption خارج شدن نیروگاههای برق در گرمای تابستان می تواند باعث خاموشی های گسترده شود

وزارت نیروی ایران نسبت به قطع گاز نیروگاه‌ها ابراز نگرانی کرده و از محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری این کشور برای حل این مشکل کمک خواسته است.

وزارت نیرو می گوید که گاز ۱۵ نیروگاه قطع شده و سوخت مایع آنها نیز به حداقل رسیده است.

مجید نامجو وزیر نیرو به خبرگزاری مهر گفت که نامه ای به رئیس جمهوری برای تامین گاز نیروگاه‌ها نوشته و با محمد علی آباد سرپرست وزارت نفت نیز برای حل مشکل مذاکره خواهد کرد.

نگرانی وزارت نیرو این است که با تمام شدن سوخت مایع نیروگاه‌ها که در زمان قطع گاز به عنوان سوخت دوم از آن استفاده می شود، نیروگاه‌ها از مدار خارج شوند.

خارج شدن نیروگاه‌های برق در گرمای تابستان می تواند باعث خاموشی های گسترده شود.

سوخت اصلی نیروگاه‌های تولید برق در ایران گاز است و محمد بهزاد معاون وزیر نیرو می گوید: "متاسفانه علی رغم این که شرکت ملی گاز ایران تامین گاز نیروگاه‌های را متوقف کرده است، عنوان می شود که وزارت نیرو مقصر است."

شواهد نشان می دهد که گاز نیروگاه‌ها از مدتها پیش قطع شده است و نیروگاه‌ها از سوخت مایع استفاده می کنند و اکنون سوخت مایع نیروگاه‌ها در حال تمام شدن است.

جواد اوجی مدیر عامل شرکت ملی گاز دلیل کاهش ده تا پانزده میلیون مترمکعبی گاز تحویلی به نیروگاه‌ها را "تعمیرات پالایشگاه‌ها، خطوط لوله گاز، سکوهای دریایی و چاه های گازی" عنوان کرده است.

گزارش شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نشان می دهد که در هفته اول خرداد مصرف نفت کوره بیشتر از ۲۰۵ میلیون لیتر بوده در حالی که در هفته چهارم خرداد این رقم به بیشتر لاز ۳۶۹ میلیون لیتر رسیده است.

از نفت کوره به عنوان سوخت دوم نیروگاه‌ها نیز استفاده می شود و همواره نیروگاه‌ها مخازن بزرگی از نفت کوره یا مازوت ذخیره می کنند و در مواقع قطع گاز، از از آن به عنوان سوخت دوم استفاده می کنند.

مشکل تامین گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها معمولا در زمستان بروز می کند که مصرف گاز خانگی افزایش می یابد و شرکت ملی گاز نیز برای تامین مصرف گاز خانگی، گاز نیروگاه‌ها و صنایع را قطع می کند.

کمتر پیش آمده که گاز نیروگاه‌ها در تابستان قطع شود، و معمولا وزارت نفت که نفت کوره و گاز نیروگاه‌ها را تامین می کند، همواره سوخت جایگزین را تامین می کرده است.

این پرسش هنوز از سوی مقامات وزارت نفت بی پاسخ مانده که چرا وزارت نفت در تامین سوخت دوم نیروگاه‌ها کوتاهی کرده به گونه ای که وزارت نیرو می گوید به زودی سوخت مایع نیروگاه‌ها تمام می شود.

بنابر گزارشها رسمی وزارت نیرو، نیروگاههای کشور توانانی تولید بیشتر از ۴۳ هزار مگاوات برق را دارند در حالی که پیک مصرف برق در روزهای اخیر کمتر ۳۹ هزار مگاوات بوده است.

نگرانی وزارت این است که با ادامه این وضعیت ناچار شود، همانند چند سال گذشته، در تابستان برق را جیره بندی کند.

مطالب مرتبط