نماینده مجلس ایران: حداکثر ۳ درصد از کالاهای قاچاق کشف می‌شود

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نماینده زابل و زهک در مجلس ایران می گوید که بسیاری از کالاهای قاچاق با حجم انبوه از مرزهای آبی به کشور وارد می‌شود

یک نماینده مجلس ایران، از سهم "ناچیز" کشفیات قاچاق در برابر حجم "گسترده" ورود و توزیع کالاهای قاچاق انتقاد کرده است.

عباسعلی نورا، نماینده زابل و زهک از استان سیستان و بلوچستان به سایت "خانه ملت" وابسته به مجلس شورای اسلامی گفته است که بر اساس اظهار نظر کارشناسان، کشفیات کالای قاچاق در بهترین حالت سه درصد از حجم کالای قاچاق در ایران را شامل می‌شود.

به گفته نماینده زابل در مجلس ایران، از هر ۱۰۰ کانتینر کالای قاچاق وارد شده به این کشور تنها سه کانتینر کشف شده و در حدود ۹۷ کانتینر دیگر در کل کشور پخش می‌شوند.

آقای نورا، محور قرار دادن کشفیات کالای قاچاق برای تعیین مقدار و حجم ورود و خروج این نوع کالا به کشور را "امری غیرعلمی و غیرمنطقی" توصیف کرده است.

به نظر می رسد گفته های نماینده زابل و زهک در مجلس، انتقاد به اظهارات اخیر سعید مرتضوی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

این ستاد، اخیرا پس از دو سال بررسی، برآورد خود از میزان ورود و خروج کالای قاچاق به کشور را اعلام کرده است.

بر اساس گزارش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ارزش کل کالای قاچاق وارداتی و صادراتی در سال گذشته خورشیدی بیش از ۱۴ میلیارد دلار بوده است که در قیاس با حجم قاچاق ۱۹ میلیارد دلاری در سال ۱۳۸۷ حدود ۲۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

اما نماینده زابل و زهک می گوید که نهادهای مسئول درباره قاچاق کالا آمارهای غیرواقعی ارائه می‌کنند و درباره مسائل و موضوع‌هایی که در حوزه قاچاق وجود دارد، حساسیت و واکنش نشان نداده‌اند.

او از فشار بر ساکنان نواحی مرزی ایران هم انتقاد کرده و گفته است: "مبارزه با قاچاق کالا تنها فشار بر مردم و توقیف کالاهای آنها در مبادی ورودی و تعیین جریمه‌های سنگین نیست".

کالای بی کیفیت داخلی و انگیزه خرید کالای قاچاق

آقای نورا می گوید مبارزه ریشه‌ای با قاچاق کالا باید در راستای دفاع و حمایت از کالای تولید شده در داخل باشد و تا زمانی که تولیدات داخل از لحاظ کیفیت و قیمت با تولیدات خارجی قابل رقابت نباشد، به طور حتم کالای قاچاق وارد می شود.

به گفته آقای نورا، واقعیت امروز اقتصاد ایران، این است که کالاهایی که در داخل با کیفیت نامطلوب تولید می‌شوند و مشابه خارجی آنها قابلیت انتقال قاچاقی دارد، به‌طور گسترده و وسیع از مبادی رسمی و غیررسمی کشور وارد می‌شوند و به فروش می‌رسند.

این امر باعث انتقاد از عملکرد آقای مرتضوی شده است که ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به عهده دارد، اما آقای مرتضوی در گذشته هم حملات شدیدی را تحمل کرده است.

نام آقای مرتضوی که تا اوایل دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، دادستان تهران و سپس معاون دادستان کل ایران بود، از جمله در جریان ماجرای مربوط به بازداشتگاه کهریزک به میان کشیده شد.

این بازداشتگاه به دلیل بدرفتاری با زندانیان و مرگ چند تن از معترضان بازداشت شده در آن خبرساز شده بود.

در حالی که نام سعید مرتضوی در پرونده مربوط به کهریزک و به دلیل مقامی که آن زمان در اختیار داشت، به میان آورده شده بود، آقای مرتضوی در آذر ماه ۱۳۸۸ با حکم محمود احمدی نژاد، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد.

در اردیبهشت سال گذشته خورشیدی یعنی کمتر از شش ماه پس از انتصاب آقای مرتوضی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ۱۱۶ نماینده مجلس ایران در نامه ای به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور، خواستار جلوگیری از "قاچاق بی سابقه کالا" شدند.

در نامه این نمایندگان آمده بود که "قاچاق بی رویه پوشاک، چای، کفش و زیتون در سال گذشته موجب نابودی بخشی از تولیدات داخلی و ورشکستگی بخشی از کارخانجات مرتبط و از بین بردن زمینه اشتغال در ایران شده است."

یک سال پس از نامه نمایندگان مجلس به رئیس جمهور ایران، اکنون آقای نورا می گوید که بسیاری از کالاهای قاچاق با حجم انبوه از مرزهای آبی وارد کشور می‌شود و حجم بالای ورود کالای قاچاق از این مرزها، این شائبه را ایجاد کرده است که هنوز هم اسکله‌های غیرمجاز در جنوب کشور فعال هستند.