سقوط ارزش سهام در بازارهای اروپایی

یورو
Image caption اوایل روز سه شنبه در بازارهای اروپایی هر یورو ۱.۳۹۵۸ دلار آمریکا معامله شد که پایین ترین سطح ارزش پول مشترک اروپا در مقابل دلار در چهار ماه اخیر است

نگرانی‌ها در مورد احتمال گسترش بحران مالی حوزه یورو به ایتالیا و اسپانیا باعث افت بیشتر ارزش سهام در بازارهای اروپایی شده است.

شاخص اصلی سهام در ایتالیا ۴ درصد و در اسپانیا ۲ درصد افت کرد و در آلمان شاخص دکس ۲.۳ درصد و فوتسی ۱۰۰ بریتانیا هم ۱.۶ واحد نزول داشت.

در همین حال با ادامه نگرانی ها در مورد وضعیت اقتصادی ایتالیا و اسپانیا بازده اوراق قرضه نیز در این کشورها همچنان رو به افزایش است.

روز دوشنبه وزیران دارایی کشورهای حوزه یورو اعلام آمادگی کردند که برای جلوگیری از گسترش بحران مالی در اروپا تدابیر جدیدی اتخاذ کنند.

ارزش یورو نیز در برابر سایر ارزها کاهش یافت. در اوایل روز سه‌شنبه در بازارهای اروپایی هر یورو ۱.۳۹۵۸ دلار آمریکا معامله شد که پایین ترین سطح ارزش پول مشترک اروپا در مقابل دلار در چهار ماه اخیر است.

خطر گسترش بحران

به دنبال بروز بحران اقتصادی در یونان، پرتغال و جمهوری ایرلند و وارد عمل شدن صندوق بین المللی پول برای نجات این کشورها اکنون این نگرانی بوجود آمده که ممکن است اسپانیا و ایتالیا هم به سرنوشتی مشابه دچار شوند و برای نجات به کمک مالی صندوق بین المللی پول نیاز پیدا کنند.

وزیران دارایی کشورهای حوزه یورو در نشست روز دوشنبه خود تصمیم گرفتند که با تغییر شرایط و مقررات مربوط به صندوق مشترک این کشورها برای کمک به مقابله با گسترش بحران مالی، انعطاف پذیری بیشتری در مورد این صندوق قایل شوند.

آنها همچنین توافق کردند موضوع کاهش نرخ بهره وامهای اعطا شده به یونان، پرتغال و جمهوری ایرلند را مورد ملاحظه قرار دهند.

یکی از موضوعات دیگری که در دیدار روز دوشنبه وزیران دارایی حوزه یورو مورد بررسی قرار گرفت نقش بانکها و سایر موسسات مالی در کمک به یونان در نجات از بحران مالی بود. یعنی اینکه این بانکها و موسسسات مالی، چگونه و چه مقدار می توانند به یک بسته مالی جدید برای نجات یونان کمک کنند.

با این حال نهایتا توافقی در مورد این موضوع حاصل نشد چرا که تصمیم گیری در این مورد نیازمند موافقت صندوق بین المللی پول است.

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول گفته است که هنوز برای مذاکره در مورد شرایط دومین برنامه کمک مالی به یونان آماده نیست.

وزیران دارایی حوزه یورو قرار است امروز در بروکسل با همکارانشان از سایر کشورهای اتحادیه اروپا که از واحد پول یورو استفاده نمی کنند، دیدار کنند.

مطالب مرتبط