ایران: هند پول نفت را واریز کرده، مشکل در انتقال است

سردر وزارت نفت ایران حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزارت نفت ایران می گوید بانک مرکزی هند و ایران مسئولیت مبادلات مالی دو کشور را بر عهده دارند

یک مقام بلند پایه نفتی در ایران، اعلام کرده است که هند پول نفت صادراتی ایران به این کشور را واریز کرده اما بر سر انتقال این پول به ایران مشکل وجود دارد.

محسن قمصری، مدیر امور بین الملل وزارت نفت ایران گفته است هند و ایران توافق کردند که با هدف تراز مبادلات مالی خود، پول کالاهایی که میان دو کشور مبادله می شود را به حسابی مشترک واریز کرده و در دوره های معین ۳ ماهه یا ۶ ماهه توسط بانک های مرکزی دو کشور تسویه حساب انجام شود.

به گفته این مقام وزات نفت ایران، پالایشگاه های هند که نفت خام از ایران تحویل گرفته اند، در تمام مدت و از جمله در ماه های اخیر پول نفت خام ایران را بر اساس رویه مبادلات مالی به این حساب واریز کردند و به ایران بدهی ندارند.

آقای قمصری می گوید خریداران هندی هرگز از پرداخت هزینه نفت خام ایران شانه خالی نکرده اند بلکه مشکلات اخیر در واقع ناشی از مشکل انتقال پول از حساب مشترک است.

'قطع صادرات نفت ایران شاید فقط یک ماه'

به گفته این مقام ایرانی، در مبادلات مالی مربوط به صادرات نفت، شرکت ملی نفت ایران و پالایشگاه های هند طرف حساب نیستند و بانک های مرکزی دو کشور مسئولیت مبادلات مالی را بر عهده دارند.

در پی مشکلات به وجود آمده در پرداخت بهای نفت خام صادراتی ایران از سوی هند، برخی از رسانه های ایرانی در چند روز گذشته خبر داده بودند که شرکت ملی نفت این کشور در نامه ای به خریداران هندی هشدار داد که از ماه اوت فروش این کالا را به آنها متوقف می کند.

اما دو روز پس از انتشار این خبر، خبرگزاری فارس از قول یک مقام مطلع در وزرات نفت ایران اعلام کرده است که ایران به هند اطلاع داده که در صورت عدم تسویه بدهی‌هایش " فقط در ماه اوت (مرداد- شهریور) امکان تحویل نفت به این کشور وجود ندارد."

حق نشر عکس ilna
Image caption وزارت نفت ایران می گوید در صورتی که هند بدهی هایش را نپردازد، ممکن است صادرات نفت به این کشور را برای ماه اوت متوقف کند

ایران با صدور سالانه ۱۲ میلیارد دلار نفت به هند بعد از عربستان سعودی، دومین تامین‌کننده نفت این کشور است.

محسن قمصری مدیر عامل امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران بر خلاف هندی‌ها که رقم طلب ایران یک میلیارد دلار عنوان کردند، اواسط خرداد ماه گذشته گفته بود این طلب ۲ میلیارد دلار است.

تکلیف نامعلوم پول های ایران

بانک مرکزی هند، اواخر پاییز سال گذشته، ارائه تسهیلات بانکی برای خرید نفت و گاز از ایران را متوقف کرده است.

تصمیم بانک مرکزی هند، چند هفته بعد از دیدار باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از این کشور اعلام شد که مقام های آمریکایی هم از آن استقبال کردند.

این اقدام مشکلات عمده‌ای را در راه تسویه‌حساب ارزی مربوط به واردات نفت از ایران ایجاد کرد و در دوره ای باعث نگرانی در مورد توقف معاملات نفتی دو کشور شد.

دلیل توقف تسویه مبادلات ارزی ایران از شیوه معمول آن یعنی اتحادیه پایاپای آسیا، وضع تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران است.

"اتحادیه پایاپای آسیایی" مرکز تسویه مبادلات ارزی بین بانک های مرکزی ایران، هند، بنگلادش، مالدیو، پاکستان، بوتان، نپال و سریلانکا است و تسویه پرداخت های مربوط به حدود دوازده میلیارد دلار واردات سالانه نفتی هند از ایران را برعهده داشته است.

از زمان توقف اجرای این قرارداد، با توجه به تحریم های یک جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا، هنوز راهی برای پرداخت پول نفت هند به ایران پیدا نشده است.

به این ترتیب گرچه نفت خام ایران شامل اقلام تحریم شده شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا نیست اما دریافت پول حاصل از فروش آن عملا در مواردی همچون صادرات به هند، در حال حاضر ناممکن شده است.