لاگارد: آی ام اف باید بر اعتبار خود تمرکز کند

کریستین لاگارد حق نشر عکس BBC World Service
Image caption لاگارد پس از استعفای استراوس کان ریاست آی ام اف را به عهده می گیرد

کریستین لاگارد رئیس تازه صندوق بین المللی پول (آی ام اف) می گوید او می خواهد که این صندوق دارای پیوندهای بیشتر، معتبرتر و جامع تر باشد.

خانم لاگارد که در اولین کنفرانس خبری خود پس از به عهده گرفتن زمام امور در آی ام اف اظهار نظر می کرد، همچنین بر لزوم تنوع گرایی بیشتر در این صندوق تاکید کرد.

او قول داد که اصلاحات را طوری پیش ببرد که اقتصادهای درحال ظهور نفوذ بیشتری در این صندوق داشته باشند.

او گفت: "روند تغییرات در جهان همچنان استمرار خواهد یافت. تغییرات عمده ای هم اکنون در جهان در جریان است، که باید در ترکیب مدیریت و اشتغال صندوق منعکس شود."

هیچ کس 'مزیتی' ندارد

او به خبرنگاران گفت: "در درجه اول باید بر این پیوندها و نقاط تماس میان اقتصادها، در داخل اقتصادها تمرکز کنیم، و اطمینان حاصل کنیم که خدمات و توصیه های ما عملا به طور صحیح شامل این جنبه خاص خواهد بود."

"برای آنکه صندوق اعتبار داشته باشد، تحلیل ها و کارهایش باید صادقانه باشد، باید معتبر باشد، باید براساس برخوردی برابر باشد. هیچ دسته ای از کشورها وجود ندارد که مزیتی بر دیگران داشته باشد و یا دسته ای که مستحق بدرفتاری باشد."

او گفت: "ما نمی توانیم اقتصاد را با بررسی بعضی از معیارهای سنتی تحلیل کنیم... جامع بودن رویکرد ما باید تقویت شود."

دومینیک استراوس کان سلف خانم لاگارد در پی متهم شدن به تعرض جنسی در آمریکا استعفا داد.

او که تعرض به یک خدمتکار زن در روز 14 مه در هتلی در نیویورک را تکذیب می کند، اخیرا از حبس خانگی آزاد شد.

مدیریت آی ام اف معمولا به یک اروپایی سپرده می شود درحالی که هدایت بانک جهانی را معمولا آمریکایی ها به عهده می گیرند، اما با توجه به رشد سریع کشورهایی مانند هند و چین، پیشنهاد شده است که سایر ملیت ها برای احراز این پست ها در نظر گرفته شوند.

در رقابت برای کسب ریاست آی ام اف، خانم لاگارد گوی سبقت را از آگوستین کارستنز از مکزیک ربود.

او در زمانی حساس زمام امور این صندوق را به دست می گیرد.

هم اکنون بحث درباره یک طرح نجات مالی دیگر برای یونان در جریان است و سازمان ارزیابی مالی "مودی" می گوید که خطر فزاینده ای وجود دارد که پرتغال نیازمد طرح نجات دیگری باشد.

مطالب مرتبط