اختصاص هفت میلیارد دلار به ساخت مسکن مهر

مسکن مهر حق نشر عکس Isna
Image caption آقای احمدی نژاد می گوید که تا دو سال دیگر مشکل مسکن در ایران ریشه کن می شود

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، گفته که سه میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی به طرح مسکن مهر اختصاص یافته و این رقم تا پایان سال به هفت میلیارد دلار خواهد رسید.

این پول در اختیار بانک مسکن قرار می گیرد که به گفته آقای احمدی نژاد، پشتوانه اعطای تسهیلات ساخت مسکن خواهد بود.

خبرگزاری مهر نوشته که آقای احمدی نژاد در جلسه شورای عالی مسکن، از پیشرفت پروژه های مسکن مهر ابراز رضایت کرده و گفته که امیدوار است یک و نیم میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود.

طرح مسکن مهر پنج سال پیش و با هدف خانه دار کردن گروههای کم درآمد با توزیع زمین رایگان و اختصاص وام شروع شد و دولت آقای احمدی نژاد می گوید که تا به حال قرارداد ساخت یک و نیم میلیون واحد مسکونی بسته شده و ساخت بخش عمده ای از آن آغاز شده است.

دولت برای ساخت مسکن مهر وامهایی با سود کم در نظر گرفته و می خواهد از این طریق سازندگان را به ساخت مسکن مهر ترغیب کند.

آمارهای رسمی از افزایش ساخت و ساز مسکن حکایت دارد و محمود احمدی نژاد معتقد است که با این شیوه، تا دو سال دیگر مشکل مسکن در ایران ریشه کن می شود.

این در حالی است که مینو رفیعی کارشناس مسکن به خبرگزاری ایلنا گفته که ساخت یک و نیم میلیون واحد مسکونی در شرایط فعلی ناممکن است.

به گفته خانم رفیعی، تزریق نقدینگی از طریق خطوط اعتبار برای مسکن مهر باعث به هم خوردن تعادل در بخش پولی در حوزه مسکن و ساخت و ساز شده است.

این کارشناس مسکن می گوید که واگذاری زمین رایگان از سوی دولت عملا سازندگان و مردم را از چرخه تزریق نقدینگی این حوزه خارج کرده و پرداخت نقدینگی به بانک های عامل واگذار شده و همین امر موجب افزایش شدید نقدینگی و خارج شدن ۱۴ هزار میلیارد تومان از این حوزه و انتقال آن به بازارهای دیگری چون طلا و ارز شده است.

با وجود تردیدهایی که از سوی کارشناسان در باره مسکن مهر مطرح شده است، دولت آقای احمدی نژاد طرح مسکن مهر را برای خود موفقیت تلقی می کند و معتقد است که این طرح قیمت مسکن را کاهش داده و تعادلی در قیمت ها در سراسر کشور ایجاد کرده است.

دولت در چند سال اخیر بعد از بروز بحران در بازار مسکن و رکود در این بخش، سعی کرده با دخالت در بازار مسکن، به این بخش رونق بدهد به گونه ای که برخی پیش از ادغام دو وزارتخانه مسکن و شهرسازی با راه و ترابری، علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی را وزیر مسکن مهر می نامیدند.

دلیل این نامگذاری بیشتر به خاطر آن بود که دولت تمام توان خود را بر ساخت مسکن مهر متمرکز کرده بود و بانکها را نیز موظف کرده بخش عمده ای از اعتبارات و وامها را به مسکن مهر اختصاص دهند.

مطالب مرتبط