پیشنهاد تغییر پول ملی ایران به مجلس می‌رود

اسکناس ایرانی حق نشر عکس a
Image caption دولت ایران باید برای اعمال تغییرات در پول ملی، لایحه ای به مجلس این کشور ارائه کند

بانک مرکزی ایران اعلام کرده است که دولت این کشور با حذف چهار صفر از پول ملی و در نظر گرفتن واحد پول فرعی در کنار واحد پول اصلی موافقت کرده است.

بانک مرکزی برای آماده کردن زمینه ایجاد تغییرات در پول این کشور "ستاد اجرایی ناظر بر طرح اصلاح پول ملی" تشکیل داده است.

قرار است پیش نویس لایحه اصلاح پول ملی ایران در کارگروه تحولات اقتصادی مطرح و پس از نهایی شدن برای تصمیم گیری نهایی به مجلس ارائه شود.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته است که جزئیات طرح که شامل نام واحد پول ملی جدید و جزء اعشار آن است به زودی از طریق سایت بانک مرکزی به نظرخواهی عمومی گذاشته می شود.

بانک مرکزی ایران در اطلاعیه ای که درباره موافقت دولت با حذف چهار صفر از پول ملی منتشر کرده، گفته است که وب سایتی در این زمینه طراحی شده که از طریق آن تغییرات پولی ملی به اطلاع شهروندان ایرانی می رسد و درباره آن نظر خواهی برگزار خواهد کرد.

موافقت دولت ایران با حذف چهار صفر از پول ملی، در حالی صورت گرفته که رئیس کل بانک مرکزی، در شهریور ماه ۱۳۸۸ از حذف سه صفر از واحد پولی در جلسه کارگروه طرح تحول اقتصادی خبر داده بود.

آقای بهمنی مدتی بعد خبر داده بود که "حذف سه صفر از پول ملی را فعلا لازم نمی‌دانیم و پس از اجرای هدفمندی یارانه‌ها و مشاهده آثار آن، در این مورد تصمیم گیری می‌شود."

پیشنهاد حذف صفر از اسکناس‌های ایران، پس از آن به طور جدی پی گیری شد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری، در شهریور سال ۱۳۸۶ دستور بررسی این اقدام را توسط بانک مرکزی ایران صادر کرد.

مقام‌های دولتی ایران، هدف از حذف صفر از پول ملی ایران را کاهش حجم پول در گردش و کنترل تورم عنوان می‌کنند، اما عده‌ای از کار‌شناسان معتقدند که در صورت فراهم نشدن زمینه‌های اقتصادی لازم، این اقدام به افزایش بیشتر تورم منجر خواهد شد.