صندوق بین‌المللی پول خواهان صرفه‌جویی بیشتر ایتالیا شد

بورس ایتالیا حق نشر عکس AFP
Image caption ارزش شاخص سهام اصلی ایتالیا روز سه‌شنبه نوسان زیادی داشت

صندوق بین المللی پول از دولت ایتالیا خواسته است تا با هدف کاهش بدهی های این کشور برای کاهش هزینه‌ها "اقدامات قاطع" انجام دهد.

دولت ایتالیا اکنون در حال برنامه ریزی برای کاهش هزینه‌هاست اما صندوق بین المللی پول می‌گوید این کشور نرخ رشد اقتصادی خود را با خوش‌بینی محاسبه کرده است.

در گزارش صندوق بین المللی پول آمده: " مدیران صندوق بین المللی پول تاکید کردند که در این برنامه اجرای اقدامات قاطع، کلیدی است و تعدادی از آنها گمان می‌کنند که صرفه‌جویی‌های بیشتر نقش مثبتی بر بازار خواهد داشت."

این گزارش همچنین از برنامه اصلاح سیستم مالیات ایتالیا انتقاد کرده و آن را فاقد جزییات دانسته است.

همچنین در این گزارش از دولت ایتالیا خواسته شده است تا به رونق اقتصاد کمک کند چرا که "تنها با رشد پایدار است که از بار بدهی دولتی کاسته می‌شود."

رشد اقتصادی ایتالیا در سال ۲۰۱۰ یک و سه دهم درصد بود و صندوق بین المللی پول پیش‌بینی کرده است که این رشد در سال جاری یک درصد باشد.

با ابراز نگرانی از وضعیت مالی ایتالیا، ارزش شاخص اصلی بازار سهام این کشور (FTSE MIB ) در روز سه شنبه چهار درصد کاهش یافت اما در طول روز ارزش سهام یک و دو دهم درصد افزایش یافت و در ابتدای روز چهارشنبه ارزش سهام دوباره به همین اندازه بیشتر شد.

جولیو ترمونتی، وزیر دارایی ایتالیا طرحی پیشنهاد کرده است که براساس آن این کشور در طول سه سال ۴۸ میلیارد یورو (۶۷ میلیارد دلار) در بودجه صرفه جویی کند.

هدف این برنامه این است که بدهی دولت که اکنون سه و نه دهم درصد تولید ناخالص داخلی است به صفر برسد.

مطالب مرتبط