ایتالیا برای فرار از بحران مالی منطقه یورو صرفه‌جویی می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption نخست وزیر ایتالیا گفته است که این کشور در خط مقدم مشکلات اقتصادی کشورهای حوزه یورو است.

نمایندگان مجلس سنای ایتالیا روز پنجشنبه، ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیر) درباره لایحه صرفه‌جویی مالی در بودجه این کشور تصمیم‌گیری می‌کنند.

بر اساس تمهیدات پیشنهادی، هزینه‌های دولتی در مدت سه سال، ۴۸ میلیارد یورو (معادل ۶۷ میلیارد دلار) کاهش می‌یابد. با تصویب نهایی این لایحه، اقتصاد ایتالیا در شرایط سخت‌تری قرار می‌گیرد.

ایتالیا از جمله کشورهایی است که بیشترین کسری بودجه را بین کشورهای حوزه یورو دارند و دولت این کشور به دنبال کاهش این کسری بودجه است تا نگذارد ایتالیا نیازمند دریافت کمک‌های مالی از نهادهای بین‌المللی شود.

به گفته خبرنگاران، احتمالا این لایحه در مجلس سنای ایتالیا تصویب می‌شود و روز جمعه هم به تصویب نمایندگان مجلس سفلی می‌رسد.

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا، گفته است که "ایتالیا در خط مقدم مشکلات اقتصادی کشورهای حوزه یورو قرار دارد."

اوایل این هفته، مسئولان صندوق بین‌المللی پول (آی ام اف) از مقامات ایتالیا خواستند تا از اجرای قاطعانه طرح‌هایی که برای کاهش هزینه‌های دولتی ارائه شده‌اند، اطمینان حاصل کنند.

در گزارشی که صندوق بین‌المللی پول منتشر کرد، آماده بود که ایتالیا نرخ رشد اقتصادی خود را با خوش‌بینی محاسبه کرده است و این کشور باید برای کاهش هزینه‌های عمومی و حفظ ثبات در بخش مالی تلاش کند و برای افزایش رشد اقتصادی، دست به اصلاحاتی زیربنایی بزند.

نمایندگان مجلس سنای ایتالیا در شرایطی روز پنجشنبه، ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیر)، درباره بودجه این کشور تصمیم‌گیری می‌کنند که بیم آن می‌رود ایتالیا قربانی بعدی بحران مالی کشورهای حوزه یورو باشد.

با این حال، اعضای احزاب مخالف دولت ایتالیا گفته‌اند که ممکن است علیه تدابیر اقتصادی پیشنهادی دولت، رأی بدهند.

مطالب مرتبط