سنای ایتالیا لایحه صرفه‌جویی اقتصادی را تصویب کرد

سنای ایتالیا حق نشر عکس Reuters
Image caption براساس این برنامه صرفه‌جویی اقتصادی، کسری بودجه دولت تا سال ۲۰۱۴ باید به صفر برسد

مجلس سنای ایتالیا برنامه ریاضتی مهمی را تصویب کرده که بر اساس آن دولت موظف است در طول سه سال، ۴۸ میلیارد یورو صرفه‌جویی کند.

انتظار می رود که اعضای مجلس نمایندگان ایتالیا هم روز جمعه به این لایحه رای مثبت دهند.

ایتالیا یکی از بدهکارترین کشورهای عضو منطقه یورو، پول واحد اروپایی است و نمی‌خواهد در شرایطی قرار گیرد که ناچار به قبول کمک مالی بین المللی شود.

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا، گفت ایتالیا در خط مقدم مشکلاتی است اقتصاد کشورهای عضو منطقه یورو با آن روبروست.

ایتالیا پنجشنبه توانست از فروش اوراق قرضه ۱۵ساله، دو میلیارد و نهصد و هفتاد هزار یورو پول به دست آورد، اما ناگزیر شد این اوراق قرضه را با نرخ پنج و نه دهم درصد به فروش برساند که بالاترین نرخ فروش اوراق قرضه در این کشور است.

گوین هوییت، سردبیر بخش اروپای بی‌بی‌سی می‌گوید هم دولت و هم احزاب مخالف می‌دانند که بازارهای مالی به شدت نسبت به ایتالیا و میزان بدهی‌های این کشور حساس شده‌ اند.

هفته پیش، صندوق بین‌المللی پول از ایتالیا خواست تا برای کاهش هزینه‌های دولتی "اقدامات قاطع" انجام دهد.

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی از ایتالیا خواست تا همزمان با کاهش هزینه‌ها و حفظ ثبات در بازارهای مالی، برای کمک به رشد اقتصادی دست به اصلاحات ساختاری بزند.

پس از افزایش نگرانی‌ها از این که ممکن است ایتالیا کشور بعدی در منطقه یورو باشد که با بحران بدهی‌ها روبرو می شود، این کشور زودتر از موعد این بودجه را به مجلس فرستاد.

احزاب مخالف به این برنامه‌های صرفه‌جویی رای مخالف دادند اما قول دادند به خاطر جلوگیری از بروز بلاتکلیفی در بازارهای مالی، در مسیر تصویب آن تاخیر ایجاد نکنند.

جولیو ترمونتی، وزیر دارایی ایتالیا امیدوار است کسری بودجه دولت که اکنون سه و نه دهم درصد تولید ناخالص داخلی است تا سال ۲۰۱۴ به صفر برسد.

مطالب مرتبط