احتمال بازنگری در رتبه بندی اعتباری آمریکا

اوباما حق نشر عکس AFP
Image caption سرسختی جمهوری خواهان اوباما را در وضع سختی قرار داده است

در پی ادامه اختلاف کاخ سفید و جمهوری خواهان کنگره بر سر نحوه مقابله با کسری بودجه ایالات متحده، موسسه اعتبارسنجی مودی درباره بازنگری در رتبه بندی اعتباری آمریکا هشدار داده است.

موسسه مودی اعلام کرده است که با توجه به احتمال عدم توانایی آمریکا در بازپرداخت بدهی های این کشور، در رتبه بندی این کشور بازنگری خواهد کرد.

آمریکا بر اساس رتبه بندی کنونی موسسه مودی، بالاترین امتیاز را دارد.

میزان استقراض دولت آمریکا در ماه مه به حد مجاز آن یعنی ۱۴ تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار رسید و کنگره با درخواست کاخ سفید برای افزایش سقف استقراض موافقت نکرده است.

این در حالی است که مذاکرات روز چهارشنبه میان کاخ سفید و رهبران دموکرات ها و جمهوری خواهان کنگره بدون نتیجه پایان یافت و آقای اوباما با عصبانیت جلسه را ترک کرد.

این چهارمین دیدار آقای اوباما با رهبران دو حزب برای پیدا کردن راه حلی برای پایان دادن به بن بست کسری بودجه آمریکا بود.

آقای اوباما و تحلیلگران اقتصادی هشدار داده اند در صورتی که سقف استقراض دولت آمریکا تا دوم اوت افزایش نیابد، ایالات متحده از بازپرداخت اقساط بدهی های خود باز خواهد ماند و این موضوع تاثیر مخربی بر بازارهای مالی خواهد داست.

کنگره آمریکا در ده سال گذشته بارها سقف استقراض را افزایش داده است ولی این بار جمهوری خواهان خواستار دریافت تضمین درباره کاهش هزینه های دولت هستند.

باراک اوباما طرحی را برای کاهش ۴ تریلیون دلاری بدهی عمومی آمریکا در یک دوره ده ساله ارائه داده و برخلاف نظر دموکرات ها با خواسته جمهوری خواهان برای کاهش بودجه حمایتی از سالخوردگان و اقشار کم درآمد موافقت کرده است.

ولی جمهوری خواهان همچنان با آقای اوباما موافقت نمی کنند و می گویند با افزایش مالیات طبقه های پر درآمد مخالف هستند.

مودی نخستین موسسه از سه موسسه فعال در زمینه رتبه بندی اعتباری کشورهاست که درباره بازنگری در رتبه آمریکا هشدار می دهد.

دو موسسه دیگر، استاندارد اند پورز و فیتچ، هنوز به این موضوع واکنشی نشان نداده اند.

مطالب مرتبط