نور، پارس و پارسه به جای ریال

اسکناس ایرانی حق نشر عکس a
Image caption بانک مرکزی می گوید که برنامه حذف صفر و تغییر واحد پول ملی سه سال طول می کشد

بانک مرکزی ایران که طرح اصلاح پول ملی را در برنامه دارد، نظر سنجی در باره پول تغییر پول ملی را شروع کرده است.

این بانک با ایجاد وبسایتی از مردم خواسته تا نظرات خود را در باره واحد جدید پولی ارائه دهند.

طرح برنامه حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد پولی ملی از مدتها پیش مطرح بوده و به تازگی دولت ایران، حذف چهار صفر از پول ملی را تصویب کرده است.

پیش بینی بانک مرکزی ایران این است که برنامه حذف چهار صفر از پول ملی دست کم سه سال طول بکشد.

بانک مرکزی معتقد است که در حال حاضر به دلیل کم شدن ارزش پول، مردم ناچارند در مبادلات روزمره از ارقام بزرگ استفاده کنند و کار حسابداری و محاسبات دفاتر دشوار است.

علاوه بر این حمل و نقل مقادیر زیاد پول نقد بسیار دشوار و استهلاک اسکناس بالاست و بانک مرکزی هم هر ساله هزینه زیادی را صرف چاپ و امحای اسکناس می کند.

با چنین مشکلاتی بانک مرکزی امیدوار است که با حذف صفرها و تغییر واحد پولی، حجم اسکناس کاهش پیدا کند و با کاهش مشکلات مردم در مبادلات روزانه، حمل و نقل پول آسانتر شود.

این طرح مخالفانی دارد که معتقدند در شرایط فعلی این کار ضرورتی ندارد و بهتر است اول تورم مهار شود و بعد در باره حذف صفر یا حتی تغییر واحد پولی از ریال به تومان یا واحد دیگر تصمیم گیری شود.

با حذف چهار صفر از پول ملی، ده هزار ریال (یک هزار تومان) تبدیل به یک ریال خواهد شد.

سرنوشت مبهم ریال

استدلال بانک مرکزی برای حذف صفرهای پول ملی، تقویت ارزش پول ملی است چون معتقد است که"تورم انباشته ۴ دهه اخیر اقتصاد کشورموجب کاهش قدرت خرید واحد پول کشورشده است"

علاوه بر این بانک مرکزی می گوید که دلیل دیگر این است که محدودیت های چاپ اسکناس درشت باعث شده تا "حجم اسکناس درجریان" زیاد شود.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی می گوید "تا زمانی که این طرح در میان مردم جا نیفتد این کار را نمی‌کنیم برنامه ما این است که حتی همان روستایی نیز متوجه شود که این طرح به او ضرر نخواهد زد و حتی می تواند او را در جابه جایی پول کمک کند و بعد آن را اجرا کند.

ریال واحد پول ملی که در دروه رضاشاه به عنوان واحد پول انتخاب شد به حدی کم ارزش شده که در مبادلات دیگر جایی ندارد و جای آن را تومان گرفته است.

چند ماه پیش وقتی بحث حذف چهار صفر از پول ملی مطرح بود آقای بهمنی در باره سرنوشت ریال بعد از حذف چهار صفر گفته بود که "واحد پول خرد بعد از ریال همانند سال‌های گذشته دینار خواهد بود که در این صورت یک ریال برابر با ۱۰۰ دینار خواهد شد."

اما اکنون رئیس کل بانک مرکزی نظرش را تغییر داده و بحث تغییر پول واحد ملی را پیش کشیده او در باره ضرورت تغییر نام واحد پول می گوید که "هم اکنون واحد پول ما "ریال" است اما واحد رایج در کشور "تومان" است در حالی که در کمتر کشوری شاهد چنین مساله ای هستیم."

آقای بهمنی می گوید که "برای نام جدید واحد پولی هم در نظر سنجی از مردم خواسته ایم که خودشان انتخاب کنند و ما هر چه مردم بخواهند همان را عمل می کنیم عناوینی مانند پارسه، پارس و نور از سوی مردم پیشنهاد شده است."

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست