ایران جایگاه دومین صادر کننده بزرگ نفت را در اوپک از دست داد

اوپک حق نشر عکس bbc
Image caption گزارش اوپک حاکی از رشد ظرفیت تولید محصولات پالایشگاهی در ایران است

بر اساس گزارش سالانه سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی جایگاه خود را به عنوان دومین صادر کننده نفت از دست داده است.

سال ۲۰۱۰ پنجاهمین سال تاسیس اوپک بود که ایران در تاسیس آن نقش ویژه ای داشته است.

طبق آمار اعلام شده از سوی اوپک، صادرات نفت خام ایران با روند کاهشی در سه سال گذشته میلادی، در سال گذشته میلادی به ۲ میلیون و ۲۴۶ هزار بشکه در روز رسیده است.

نیجریه با افزایش حدود ۳۰۰ هزار بشکه‌ در روز در سال ۲۰۱۰ میلادی موفق شده است ۲ میلیون و ۴۶۴ هزار بشکه در روز نفت صادر و جایگاه ایران را به عنوان دومین صادر کننده نفت به خود اختصاص دهد.

الجزایر، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی٬ اکوادور، آنگولا و ونزوئلا کشورهای عضو این سازمان هستند.

گزارش سالانه اوپک در عین حال در کنار گزارش سقوط ایران از جایگاه دوم صادرکنندگان نفت، می‌گوید که ظرفیت پالایشگاهی این کشور با ۱۸ درصد افزایش بیشترین رشد را در میان ۱۲ کشور عضو اوپک داشته است.

بر اساس گزارش سالانه اوپک ظرفیت تولید محصولات پالایشگاهی ایران به یک میلیون و ۷۴۱ هزار بشکه در روز رسیده است.

ایران در سال های اخیر به دلیل تحریم های بین المللی با مشکل تامین سرمایه برای توسعه صنعت نفت رو به رو بوده است بئیژه به دلیل اینکه شرکت‌های بین المللی نفتی حاضر نیستند با ایران همکاری کنند.

وزارت نفت ایران می‌گوید که این کشور براى توسعه صنعت نفت و گاز خود در پانزده سال آینده به حدود ۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذارى نیاز دارد و تحلیلگران بازار انرژى مى گویند که این کشور نمى تواند با اتکا به منابع داخلى، پول مورد نیاز توسعه میادین نفت و گاز را تامین کند.

تحلیگران بازار انرژی می گویند که حتی اگر ایران بتواند منابع مالی لازم را برای توسعه صنعت نفت و گاز تامین کند باز مشکل تامین فن آوری وجود دارد و این کشور ناچار است برای تامین تجهیزات مورد نیاز، هزینه های بیشتری بپردازد.