پارسی به جای ریال؛ انتخاب اول ایرانی ها برای پول ملی

اسکناس یک تومانی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اسکناس یک تومانی؛ یکی از اولین اسکناس های ایران که دوره سلطنت ناصرالدین شاه منتشر شده است

یک مقام بلندپایه در بانک مرکزی ایران می گوید که اغلب شرکت کنندگان در نظر سنجی این بانک درباره تحول در واحد پولی ایران، نام پارسی را به جای واحد فعلی که ریال است، برگزیده اند.

حسین قضاوی، معاون اقتصادی بانک مرکزی ایران می گوید که نظر دهندگان برای واحد فرعی پول هم تاکنون بیشتر با نام "دریک" موافق بوده اند.

گزینه های پیشنهادی بانک مرکزی در این نظر سنجی، ریال، تومان، پارسی و دریک است. همچنین این امکان به شهروندان داده شده تا نام های پیشنهادی خود را با ذکر دلیل انتخاب آن، وارد صفحه نظر سنجی بانک مرکزی ایران کنند.

بر اساس این گزارش تا زمان انتشار این خبر نزدیک به ۵ هزار نفر در نظر سنجی بانک مرکزی درباره طرح تحول در پول ملی شرکت کرده اند.

از مجموع ثبت نام کنندگان ۹۲ درصد مرد بوده اند و ۸۹ درصد آنها هم زیر ۴۵ سال سن دارند. سطح سواد هم بر اساس گزارش بانک مرکزی، فوق دیپلم به با لا بوده است.

مطابق اعلام معاون بانک مرکزی تاکنون ۸۹ درصد شرکت کنندگان در این نظر سنجی با حذف چهار صفر از پول ملی موافق بوده اند.

دردسرهای فعلی صفر در پول ملی

در حال حاضر هرچند در فرهنگ گفتاری مردم ایران هر واحد پول این کشور تومان خوانده می شود اما واحد رسمی پول ایران ریال است. هر تومان معادل ۱۰ ریال است و به دلیل نیاز به استفاده زیاد از صفر، حتی در گفتار مقام های رسمی ایران هم از واحد تومان استفاده می شود که صفر های کمتری دارد و راحت تر از واحد ریال درک می شود.

حسین قضاوی، معاون بانک مرکزی ایران درباره طولانی بودن صفرها و تاثیر آن در اعداد و ارقام محاسبات اقتصادی کشور، گفته است که به طور مثال بودجه کل کشور در سال ۱۳۹۰ معادل ۵ هزار تریلیون یعنی عدد ۵ همراه با ۱۵ صفر در جلوی آن است.

به گفته معاون بانک مرکزی ایران اگر بخواهیم این عدد را به صورت مشخص بخوانیم باید متخصص فیزیک نجومی برای درک آن باشیم.

سئوال های بانک مرکزی چیست؟

نظر سنجی بانک مرکزی از بامداد شنبه ۲۵ تیر( ۱۶ ژوئیه) به وقت ایران آغاز شده است.

این نظر سنجی، شامل ۳۱ سئوال از شهروندان است. هفت سئوال این نظر سنجی درباره وضعیت شخص نظر دهنده اعم از سن و میزان تحصیلات و موقعیت شغلی او است.

یک سوم از سئوال ها به نظر سنجی درباره میزان استفاده شهروندان از پول نقد (اعم از اسکناس و سکه)، چک و بانکداری الکترونیک اختصاص دارد.

در این بخش همچنین سئوالاتی درباره تاثیر حذف صفر بر میزان تورم و قیمت املاک و مستغلات مطرح شده است.

طرح اسکناس های آینده چه باشد؟

بخش پایانی نظر سنجی هم درباره نام، اندازه، طرح اسکناس سئوال شده و از شهروندان خواسته شده که بگویند در معاملات خود بیشتر از اسکناس، سکه یا بانکداری الکترونیکی استفاده می کنند.

در این بخش همچنین سئوالهای چندگزینه ای در باره زمان تعویض اسکناس و سکه های قدیمی ( درصورت تغییر پول ملی) است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بانک مرکزی ایران امیدوار است تا سه ماه آینده لایحه حذف صفر از پول ملی تقدیم مجلس شود

در این بخش از نظر سنجی از شهروندان پرسیده شده که برای طرح پشت اسکناس از میان چهره دانشمندان و نویسندگان و شعرا، اماکن تاریخی و باستانی و مذهبی، سمبل های ملی (مثل کوه دماوند) روزهای مهم تقویم (همانند ۲۲ بهمن ۱۳۵۷) و طرح هایی در بزرگداشت برخی از مشاغل و اصناف ( مثل کشاورزان) چه گزینه ای را ترجیح می دهند.

در سال های اول پس از انقلاب اسلامی، تصاویر برخی اماکن و نمادهای مذهبی و ایدئولوژیک در پشت اسکناس ها جایگزین اماکن تاریخی و باستانی ایران شد.

طرح حذف صفر از پول ملی ایران از سالها پیش مطرح بود و در دو سال اخیر این بحث شدت گرفت.

۱۰ روز پیش از این بانک مرکزی ایران اعلام کرده بود که دولت این کشور با حذف چهار صفر از پول ملی و در نظر گرفتن واحد پول فرعی در کنار واحد پول اصلی موافقت کرده است.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته که اگر دولت بتواند "حمایت مجلس را به طور کامل داشته باشد" حذف چهار صفر از پول ملی "به خوبی" انجام می شود.

آقای بهمنی ابراز امیدواری کرده که لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ایران تا سه ماه آینده تقدیم مجلس شود.