بن بست در مذاکرات درباره بودجه آمریکا

حق نشر عکس AP
Image caption طرفین بر سر افزایش درآمدهای مالیاتی دولت اختلاف جدی دارند

جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، باراک اوباما را متهم کرده که درباره کاهش کسری بودجه کلان دولت فدرال جدی نیست و مذاکرات فشرده خود با کاخ سفید را به حالت تعلیق درآورده است.

رئیس جمهوری آمریکا نیز آقای بینر و متحدانش را به کارشکنی متهم کرده و می گوید که طرح "بسیار منصفانه ای" را نپذیرفته اند.

این در حالیست که نمایندگان ارشد دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در مجلس سنای آمریکا پیش نویس طرح کاهش تدریجی حدود سه تریلیون دلار از بدهی های دولت فدرال را تدوین کرده اند که در آن تدابیری برای افزایش فوری درآمد مالیاتی دولت در نظر گرفته شده است.

اما رئیس مجلس نمایندگان که هرگونه افزایش مالیات را برای اقتصاد ایالات متحده مخرب می داند، این طرح را رد کرده است.

آقای بینر عصر جمعه به وقت واشنگتن و پس از تعطیل شدن بازارهای بورس و اوراق بهادار کشورش، طی نامه ای باراک اوباما را متهم کرد که همچنان بر افزایش نرخ مالیات مردم تاکید دارد.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر وعده داده بود که فقط مالیات طبقه ثروتمند را افزایش دهد اما گفته می شود در این مذاکرات از موضع خود تا حدی عقب نشسته است.

آقای اوباما همچنین از سوی جناح لیبرال حزب خود متهم شده است که امتیازات زیادی به طرف جمهوریخواه می دهد و تلاش کرده است که به طور یکجانبه با جان بینر به توافق برسد.

باراک اوباما در تلاش است که سقف قانونی بدهی های دولت فدرال را افزایش دهد که به نظر مساعد کنگره نیاز دارد.

میزان بدهی دولت فدرال در ماه مه به حد مجاز آن یعنی ۱۴ تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار رسید و کنگره هنوز با درخواست کاخ سفید برای افزایش سقف بدهی موافقت نکرده است.

موعده تازه برای افزایش سقف استقراض دولت فدرال، دوم ماه اوت امسال است که در صورت عدم تحقق آن، ناظران می گویند اعتبار مالی آمریکا در جهان زیر سوال خواهد رفت.

موسسه اعتبارسنجی مودی چندی پیش هشدار داده بود که امکان بازنگری در رتبه بندی اعتباری آمریکا وجود دارد.

مودی می گوید با توجه به احتمال عدم توانایی آمریکا در بازپرداخت بدهی های این کشور، در رتبه بندی این کشور بازنگری خواهد کرد.

مطالب مرتبط