توکلی: دولت به دستور احمدی نژاد به مردم آمار نمی دهد

احمد توکلی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای توکلی می گوید که رئیس جمهور مانع از انتشار آمار و اطلاعات اقتصادی شده است

احمد توکلی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهشهای مجلس، محمود احمدی نژاد را متهم کرده که از انتشار آمار و اطلاعات اقتصادی به موقع و دقیق جلوگیری می کند.

آقای توکلی در صحن علنی مجلس گفت که علت ندادن اطلاعات به ملت ایران، دستور رئیس جمهور است.

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس می گوید که داشتن اطلاعات صحیح و به موقع شرط تصمیم گیری مناسب برای مسئولان و مردم است و اگر اطلاعات در دسترس نباشد یا به موقع ارائه نشود، تصمیمات غلطی گرفته می شود.

به گفته این نماینده اصولگرای مجلس، بانک مرکزی که نزدیک به شش دهه در تهیه آمارهای ملی از جمله شاخص تورم سابقه کار دارد "از دادن اطلاعات به مردم ایران بر خلاف برنامه پنجم توسعه منع شده است."

به تازگی رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که این بانک دیگر نرخ تورم را اعلام نخواهد کرد و مسئولیت اعلام آن به مرکز آمار ایران واگذار شده است. بانک مرکزی ایران می گوید که به کار تهیه آمار ادامه خواهد داد ولی آن را منتشر نمی کند.

بانک مرکزی ایران که مسئولیت تهیه و انتشار آمارهای اقتصادی را بر عهده دارد، در سه سال گذشته از انتشار آمار رشد اقتصادی خودداری کرده است و نمایندگان مجلس می گویند که به دلیل افت شدید رشد اقتصادی، دولت آقای احمدی نژاد مانع از انتشار آمار شده است.

به تازگی نیز بانک مرکزی اعلام کرده که مسئولیت تهیه و انتشار آمار مربوط به نرخ تورم به مرکز آمار واگذار شده است و استناد این بانک نیز به قانون برنامه پنجم توسعه است که امسال شروع شده است.

آقای توکلی می گوید در قانون برنامه پنجم توسعه، مرکز آمار، مسئول رسمی آمار ذکر شده اما "دستگاههای اجرایی از جمله بانک مرکزی برای ارائه آمارهای تخصصی حوزه خود مجاز شناخته شده اند."

به عقیده این نماینده اصولگرای مجلس، این وضعیت باعث شده تا "رئیس جمهور بی محابا اعلام کند که نرخ رشد ۳.۵ درصد غلط است و نرخ رشد (اقتصادی ایران) ۱۰ درصد است."

آقای توکلی که ریاست مرکز پژوهشهای مجلس را بر عهده دارد، پرسیده که "آیا دولت می خواهد مردم و نمایندگان ندانند که به جای اجرای قانون هدفمند سازی (یارانه ها) با فشار رئیس جمهور، مسئولان ضعیف بانک مرکزی دست به انتشار اسکناس زده اند و پول را روانه بازار کرده اند که فشار تورم را بر دوش مردم زیاد می کند؟"

مجلس می گوید که دولت پنج هزارمیلیارد تومان از منابع بانک مرکزی برداشته و آن را خرج پرداخت یارانه نقدی کرده است و این کار غیرقانونی است اما دولت می گوید که کارش کاملا قانونی بوده است.

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد در پاسخ به انتقاد مجلس گفته است که در حال حاضر ماهانه سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان (سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار) یارانه نقدی به مردم پرداخت می شود و گرفتن تنخواه ایرادی ندارد و اگر به صورت عملی هم نگاه شود راهکار دیگری وجود ندارد.

توقف ارائه گزارش های مالی دولت به مجلس

نکته دیگری که آقای توکلی مطرح کرده مربوط به گزارشهای مالی است که دولت به مجلس می داده اما اکنون مدتهاست که گزارشهای ماهانه و گزارش سالانه به مجلس ارائه نشده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مجلس معتقد است که دولت به صورت غیرقانونی پنج هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی برداشت کرده است

تا به حال وزارت اقتصاد هر ماه گزارش عملکرد مالی ماه قبل دولت را به مجلس می فرستاد و در اردیبهشت هر سال نیز گزارش مالی سال قبل را به مجلس ارائه می کرد اما به گفته آقای توکلی از بهمن ماه سال گذشته گزارش ماهانه قطع شده و گزارش سالانه نیز تا به حال با گذشت پنج ماه از سال جدید ارائه نشده است.

رئیس مرکز پزوهشهای مجلس همیچنین به مصوبات "کمیته تدابیر ویژه اقتصادی برای مقابله با تحریم ها" اشاره کرده که به عقیده وی "تصمیمات بعضا غیرقانونی می گیرد و با مهر به کلی سری صادر می کند."

آقای توکلی مثال آورده که سال گذشته این کمیته وارد کنندگان شکر، گندم، جو، ذرت و مشابه آن را مجبور کرده تنها به وسیله کشتیرانی جمهوری اسلامی کالای خود را حمل کنند در حالی که "کشتیرانی ما تحریم است و این تصمیم به معنای تحریم خود ساخته در هشت قلم کالای اساسی است."

این تصمیم دولت به گفته آقای توکلی مهر سری داشته و باعث گرانی می شود.

او از آقای احمدی نژاد پرسیده که "اگر با این تصمیم و آن مهر سری، عده ای معاون اول و شما را متهم می کنند که به نفع وارد کنندگان خاصی حرکت کرده اید، چه می گوئید؟"

آقای توکلی می گوید که یک سال از این تصمیم نادرست و مشابه آن که اکثر آنها ضد تولید و مصرف است، گذشته ولی همچنان اجرای آن ادامه دارد و رئیس مجلس باید برای "لغو این قبیل مصوبات غیرقانونی" کوتاهی نکند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست