بانک مرکزی: منابع مالی کارت اعتباری کارمندان را تامین نمی‌کنیم

محمود بهمنی حق نشر عکس isna
Image caption بهمنی در نامه‌ای به وزیر بازرگانی طرح کارت خرید را تورم‌زا خوانده

رئیس کل بانک مرکزی ایران می‌گوید طرح دولت برای اعطای کارت خرید به کارمندان و کارگران منجر به بالا رفتن تورم می شود، عملی نیست و مسئولیت تامین اعتبار برای این طرح را به بانک ها واگذار کرده است.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، در نامه ای که به مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی، نوشته: «با توجه به آثار تورمی ناشی از اعطای خطوط اعتباری به بانکها" بنا به تصمیم هایی که در جلسه طرح تحول اقتصادی گرفته شده، مقرر شده که "هیچگونه خط اعتباری جدیدی از سوی بانک مرکزی به شبکه بانکی کشور تخصیص نیابد"

آقای بهمنی در نامه اش، وزیر بازرگانی را که مجری این طرح است به بانکها حواله داده تا با کسب رضایت آنها، برای این طرح اعتبار کسب کند.

همزمان با انتشار نامه رئیس کل بانک مرکزی به وزیر بازرگانی، عباس قلی زاده، مدیر طرح میزان (کارتهای خرید اعتباری) به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته که چند بانک کارشان را در این زمینه آغاز کرده اند و حتی خبر داده که عده ای با این کارتها مشغول خرید هستند. آقای قلی زاده گفته که این طرح ادامه می یابد و دستوری برای توقف این طرح دریافت نکرده است.

دولت قصد داشت با اجرای طرح کارت اعتباری خرید، به کارمندان و کارگران فرصتی برای خرید کالاهای ایرانی دهد، تا هم کارگران بتوانند راحت تر خرید کنند و هم تولیدکنندگان داخلی بتوانند بخشی از کالاهایشان را بفروشند. این کارت ها یک میلیون پانصد هزار تومان اعتبار دارند و برای باز پرداخت بهای این کالاها هم کارمندان و کارگران می توانستند قسطی بهای خریدشان را به بانک بپردازند.

پیش از این محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، بر اجرایی شدن این طرح تاکید کرده بود و به بانک مرکزی دستور داده بود که اعتبار مربوط به این طرح را تامین کند. نامه رئیس کل بانک مرکزی به معنی آن است که بانک مرکزی حاضر نیست منابع مالی این طرح را تامین کند.

وزارت کار مبدع این طرح بود اما اجرای آن به وزارت بازرگانی سپرده شد و تامین اعتبارش به بانک مرکزی. اما حالا بانک مرکزی می گوید که نمی تواند اعتباری برای این طرح اختصاص دهد.